fot. pixabay.com

Prezydent A. Duda podpisał ustawę, która umożliwia budowę domu do 70 m kw. bez formalności

Budowa domu o powierzchni do 70 m kw. nie będzie już wymagała uzyskania pozwolenia. To jedno z założeń ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nowelizacja Prawa budowlanego znosi również szereg innych formalności, takich jak wyznaczenie kierownika budowy czy prowadzenie dziennika robót.

Zgodnie z nowelą, liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki. Ma to gwarantować, że domy będą służyły wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, jest przekonany, że ustawa przyniesie duże korzyści. Wyraził także nadzieję, że rząd podejmie dalsze działania na rzecz uwalniania podaży i potencjału budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

– Jest to projekt dobry, jest to projekt, który na pewno przyniesie pozytywne efekty, projekt, na który Polacy, firmy budowlane, projektanci domów jednorodzinnych i są na to przygotowani. Mam nadzieję, że będzie to pierwszy krok na ścieżce uwalniania podaży, potencjału budownictwa mieszkaniowego, który w polskiej gospodarce tkwi. Trzeba to zrobić, żeby ceny spadły, żeby mieszkania i domy stały się dla Polaków bardziej dostępne, żeby ich przybyło, żeby jakość naszego życia rosła także i w tym aspekcie – podkreśla dr Marian Szołucha.      

Ustawa jest jednym z elementów rządowego programu Polski Ład. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.

 

RIRM

drukuj