fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Od władz Francji będzie zależało, w jakim stopniu pomożemy w odbudowie Notre Dame

Zadeklarowałem prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi naszą pomoc przy odbudowie katedry Notre Dame; od decyzji władz francuskich będzie zależało to, w jakim stopniu będziemy mogli dopomóc w tej odbudowie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej w Chicago, szef polskiego rządu został zapytany, jak Polska może pomóc przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Zadeklarowałem prezydentowi Macronowi naszą pomoc przy odbudowie katedry Notre Dame, ponieważ jest ona w jakimś sensie naszym wspólnym, wielkim europejskim chrześcijańskim dziedzictwem” – odarł Mateusz Morawiecki.

„Oczywiście od decyzji władz francuskich będzie zależało to, w jakim stopniu będziemy mogli dopomóc w tej odbudowie” – zaznaczył premier RP.

Ogień w paryskiej katedrze pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19.00 obejmując szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica spłonęła i zawaliła się. Pożar udało się do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame.

PAP/RIRM

drukuj