Premier M. Morawiecki do kobiet internowanych w stanie wojennym: Dzięki wam żyjemy w dzisiejszej Polsce

Jestem przekonany, że to, że dzisiaj żyjemy w dzisiejszej Polsce zawdzięczamy przede wszystkim działaniom pań, a więc waszym – powiedział w KPRM premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z działaczkami opozycji internowanymi w stanie wojennym.

W trakcie spotkania, zorganizowanego w KPRM, premier podzielił się opłatkiem z zaproszonymi kobietami.

„Dla mnie to oczywiście zawsze bardzo wzruszająca chwila, kiedy mogę przypomnieć sobie tamte lata. Najbardziej pasuje do waszych działań, waszych zmagań, waszego bólu, waszych łez, trudu z tamtych lat ta zwrotka z piosenki +Żeby Polska była Polską+: +Matki, żony w mrocznych izbach/ Wyszywały na sztandarach/ Hasło: Honor i Ojczyzna+” – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki wspominał, że jego mama wyszywała na sztandarach hasła: Wiara i Niepodległość przed pierwszą pielgrzymką papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r.

„Grupa opozycyjna, wtedy jeszcze przed +Solidarnością+ to było oczywiście, jeździła po Polsce z tym transparentem i oczywiście SB zawsze zwijało ten transparent, starało się wyrwać, w związku z tym trzeba było kilka tych transparentów mieć” – zaznaczył Prezes Rady Ministrów.

„Wiem, że wiele z pań przeszło podobną drogę, albo jeszcze dużo bardziej ciężką” – dodał.

Podkreślił, że wszystkie te sprawy, te wspomnienia żyją w nim, jak dzisiaj.

„Ja potem też, jako młody człowiek, mocno się zaangażowałem w działalność podziemną i (…) wiem, jak bardzo taka mrówcza, codzienna praca (matek, żon, sióstr – PAP) była potrzebna, żeby podziemie trwało, żeby można było rzeczywiście drukować, rozwozić, kolportować. To była broń nasza, tamtych czasów, tamtej smutnej mrocznej epoki, PRL-u” – wspominał szef rządu.

„Ja jestem przekonany, że to, że dzisiaj żyjemy w dzisiejszej Polsce, zawdzięczamy przede wszystkim działaniom pań, a więc waszym. Bardzo dziękuję za to w imieniu rządu Rzeczpospolitej” – podkreślił premier.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl