Premier M. Morawiecki: Budując potęgę polskiej piłki nożnej musimy umieć konkurować z najlepszymi

Budując potęgę polskiej piłki nożnej na przyszłość, jestem przekonany, że musimy umieć konkurować z najlepszymi – mówił we wtorek w wielkopolskich Wronkach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w trakcie wtorkowej wizyty w Wielkopolsce odwiedził Wronki, gdzie powstaje nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Akademii Lecha Poznań.

Centrum kosztować będzie ok. 40 mln złotych, blisko połowę środków klub otrzyma w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” Ministerstwa Sportu. W budynku głównym zaprojektowano pomieszczenia dla trenerów, kadry zarządzającej, oraz dedykowane wypoczynkowi zawodników. Zaplanowano również salę do treningu funkcjonalnego, zaplecze medyczne, szatnie oraz pełne zaplecze organizacyjno-socjalne niezbędne do zagwarantowania najwyższych standardów szkolenia. Inwestycja ma być ukończona na przełomie 2021 i 2022 roku.

„Zanim weszliśmy tutaj na stadion, pan prezes pokazywał mi na czym będzie polegała ta innowacja tutaj, to laboratorium, które będzie służyło młodym chłopakom, które będzie służyło do doskonalenia umiejętności. I oprócz tego, że jak doskonale wiemy, w piłce nożnej, w każdym sporcie, ale w szczególności w piłce nożnej, mamy tę zasadę, że ciężki trening, taktyka, powtarzalność to są te kwestie, nad którymi trzeba cały czas pracować” – mówił premier.

Dodał, że w piłce nożnej trzeba mieć też refleks, trzeba mieć odpowiedni czas reakcji.

„To trochę tak, jak z naszym czasem reakcji na ten kryzys koronawirusowy. Myślę, że ten czas reakcji był właściwy” – ocenił.

Premier wskazał, że w piłce nożnej „wytrzymałość, wytrwałość, ale też te umiejętności techniczne, taktyczne są niezwykle ważne”.

„Dlatego budując potęgę polskiej piłki nożnej na przyszłość jestem przekonany, że musimy umieć konkurować z najlepszymi. Cieszę się, że tutaj (…), będziemy mieli naprawdę niedługo już, jedno z najlepszych, najnowszych laboratoriów do ćwiczeń tego typu w Europie. Nie będziemy się mieli czego wstydzić” – podkreślił.

Szef rządu zaznaczył, że podobnie jak najlepszy napastnik potrzebuje pomocnika, który poda mu piłkę, żeby strzelić gola – tak samo młodzież, dzieci, potrzebują wsparcia poprzez infrastrukturę sportową.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że ostatnie 4 lata to 6 tys. nowych inwestycji w infrastrukturę sportową.

„Piłka nożna przede wszystkim, ale nie tylko. Stąd też wsparcie dla 5 tys. klubów w całej Polsce, tych takich amatorskich, bardzo jeszcze niewielkich, czasami osiedlowych, ale przynajmniej w całej Polsce, we wszystkich gminach, we wszystkich powiatach” – mówił.

„Tam się rodzi piłka, tam się rodzą talenty. Potem trzeba je szlifować, potem one trafiają do Lecha Poznań, tak jak przecież kiedyś i Robert Lewandowski i wielkie nasze sławy piłkarskie. I myślę, że przyszłość przed piłką nożną jest właśnie taka – zapał, entuzjazm, wytrwałość, wytrzymałość, talent, dyscyplina, ale również profesjonalizm i innowacje. I wszystko to tutaj widzimy we Wronkach i cieszę się bardzo, że mamy profesjonalistów, którzy coraz lepiej potrafią ćwiczyć naszą młodzież, a oni będą oddawali nam to w zwycięstwach polskiej drużyny na boiskach” – dodał.

Prezes Lecha Poznań Karol Klimczak podkreślił, że Centrum Badawczo-Rozwojowe Akademii Lecha Poznań to inwestycja o charakterze strategicznym.

„Mamy najlepszą akademię piłkarską w Polsce, najlepiej szkolimy, mamy najlepszych trenerów, ale nic nie jest dane raz na zawsze. Konkurujemy na rynku, konkurujemy na rynku europejskim z innymi klubami. Chcemy szkolić równie dobrze, a nawet lepiej niż kluby europejskie. Do tego potrzeba ciągłych innowacji, ciągłych inwestycji także o charakterze infrastrukturalnym. Ta inwestycja pozwoli nam te przewagi konkurencyjne wykorzystać” – mówił.

Karol Klimczak podziękował we wtorek premierowi, oraz osobom z jego otoczenia politycznego, które – jak mówił – „życzliwie spoglądały na nasz projekt”.

„Ta praca nad uzyskaniem dofinansowania trwała trzy lata. Przedstawialiśmy, prezentowaliśmy, uzasadnialiśmy dlaczego to jest istotne dla polskiej piłki. Jak państwo widzicie, nadszedł czas de facto początku realizacji inwestycji, dlatego że już tej jesieni rozpoczynamy budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego” – zaznaczył.

Baza akademii piłkarskiej Lecha uznawana jest za jedną z najbardziej nowoczesnych w Polsce. Klub dysponuje stadionem we Wronkach oraz sześcioma pełnowymiarowymi boiskami piłkarskimi, w tym jednym ze sztuczną nawierzchnią. Do dyspozycji piłkarzy są też dwie salki funkcjonalne oraz siłownia.

PAP

drukuj