fot. https://twitter.com/PolskaPolicja

Poznań: Oszustwo na COVID-19; seniorka straciła 15 tys. zł

15 tys. zł straciła w miniony weekend seniorka z Poznania oszukano metodą „na COVID-19”. Oszustka podająca się za lekarza poinformowała seniorkę, że bliska jej osoba przebywa w ciężkim stanie w szpitalu, chora na COVID-19 i potrzebne są pieniądze na jej leczenie.

Mł. asp. Marta Mróz z poznańskiej policji poinformowała, że do oszustwa doszło w miniony weekend. Jak tłumaczyła, „do 90-latki zadzwoniła kobieta podająca się za lekarza”.

„Poinformowała ona seniorkę, że bliska jej osoba przebywa w ciężkim stanie w szpitalu, chora na COVID-19 i potrzebne są środki finansowe na jej leczenie” – dodała.

„Starsza kobieta chcąc pomóc rodzinie, przekazała kobiecie, która przyszła do niej do domu 15 tysięcy złotych na leki. Po krótkim czasie seniorka skontaktowała się z bliskimi i kiedy okazało się, że są zdrowi, zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę na policję” – dodała.

Mróz zaznaczyła, że policjanci cały czas otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustw na tzw. „legendę”, a sprawcy nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar przedstawiając im coraz to nowsze historie.

Funkcjonariusze ponownie apelują, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. Przestępcy mogą podawać się za pracowników administracji, krewnego, uzdrowiciela, sąsiada czy policjanta.

„Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać” – apeluje policja.

Przypomina także, że „w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem”. W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z policją.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl