fot. pixabay.com

Powstanie specjalna witryna z wynikami testów dot. koronawirusa

W najbliższych dniach powstanie specjalna witryna o zakażeniach koronawirusem. Będą tam na bieżąco publikowane wszystkie wyniki testów – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. To, jak dodał, poprawi sprawozdawczość i pokaże wiarygodność danych.

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się sygnały o rozbieżnościach w danych o liczbie zakażeń COVID-19. Sytuacja została zbadana – powiedział Krzysztof Saczka, pełniący obowiązki głównego inspektora sanitarnego.

– Wykryliśmy, że na dzień dzisiejszy mamy rozbieżności w skali kraju na poziomie około 22 tys. Te dane oczywiście w żaden sposób nie przekładają się na sytuację epidemiologiczną, na sytuację dotyczącą podejmowania określonych decyzji, gdyż są z długiego okresu – wyjaśnił Krzysztof Saczka.

Aby uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji, resort zdrowia zapowiada zmiany.

– Od jutra lub pojutrze wprowadzamy specjalną witrynę, na której będziemy publikowali wszystkie wyniki pojawiające się w powiatach, województwach. Będziecie mieli Państwo do nich  nieograniczony dostęp. Chcemy, aby nie było żadnych wątpliwości, że któreś dane przychodzą wcześniej, któreś przychodzą później – poinformował Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Ta nowa metoda prezentowania wyników będzie opierała się głównie na systemie EWP, do którego na bieżąco będą wprowadzane wyniki – dodał Krzysztof Saczka.

– Te wprowadzania mają się odbywać w terminie maksymalnie do 48 godzin, w związku z czym został wypracowany odpowiedni interface umożliwiający w bardzo łatwy sposób raportowanie przez laboratoria tych wyników – wskazał.

Pełniący obowiązki głównego inspektora sanitarnego podkreślił, że w stosunku do osób, w przypadku których wystąpiły zaniechania i nieprawidłowości – zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe.

TV Trwam News

 

drukuj