PAP/Marcin Bielecki

Pomorskie: firma z Gdyni zacznie produkować ramki do przyłbic ochronnych dla medyków wz. z epidemią

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni we współpracy z firmą Bibus Menos rozpoczął produkcję ramek do przyłbic ochronnych wykorzystywanych przez służby medyczne.

„Drukarki 3D dostępne na terenie PPNT pracują w oparciu o technologię spiekania proszku polimerowego (SLS) i mają tę niepodważalną zaletę, że za ich pomocą można wytwarzać nie tylko pojedyncze elementy, ale także małe i średnie serie z materiału dopuszczonego do długotrwałego kontaktu ze skórą” – powiedział specjalista ds. druku 3D w PPNT Gdyni Sławomir Olszewski.

Pracownicy Bibus Menos zoptymalizowali proces powstawania maski w taki sposób, aby wydruk był jeszcze bardziej wydajny. Dzięki temu podczas jednej sesji będzie można stworzyć nawet kilkadziesiąt sztuk elementów mocujących.

Jak podkreśla wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała, „fakt, że na parkowym sprzęcie możemy wydrukować tak dużą liczbę elementów w ramach jednego procesu, to olbrzymia zaleta”.

„Wyprodukowane wyposażenie ma charakter prototypowy, jednak wyjątkowa sytuacja skłania nas do tego, by podejmować próby niesienia pomocy medykom znajdującym się na pierwszej linii walki z wirusem” – dodała Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Akcję zdecydowała się wesprzeć także Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która zaoferowała zakup materiału potrzebnego do wytwarzania osłony przyłbic.

Gotowe maski trafią do pomorskich szpitali.

PAP

drukuj