fot. Paweł Skraba

Polskie zapaśniczki chcą spełnić swoje marzenia i stanąć na podium igrzysk olimpijskich w Tokio

Polskie zapaśniczki chcą spełnić swoje marzenia i stanąć na podium igrzysk olimpijskich w Tokio. Żeby to było możliwe – w styczniu muszą wykonać kawał ciężkiej roboty. Na miejsce swojego zgrupowania kadra wybrała Centralny Ośrodek Sportu w Wałczu.

Dotychczas Polki wywalczyły dwie przepustki na zawody, które odbędą się w stolicy Japonii. Wiadomo już, że zapaśniczki wystąpią w kategoriach 53 i 57 kilogramów, lecz na tym nie musi się kończyć, bo w marcu i maju rozegrane zostaną jeszcze dwa turnieje kwalifikacyjne.

Mamy jeszcze cztery kategorie olimpijskie, do których chcemy się zakwalifikować – powiedział trener polskiej kadry zapaśniczek Piotr Krajewski.

Finalistki tych turniejów otrzymują przepustki do Tokio – dodał.

Dotychczas najwięcej Polek pojawiło się w Rio de Janeiro – na matach zaprezentowały się cztery zapaśniczki.

 – Mam nadzieję, że tyle samo będzie w Tokio. Oczywiście każdy trener chciałby, żeby jego plan był w 100 proc. zrealizowany, ale jestem też realistą. Wiem, że mamy kategorie mocniejsze i ciut słabsze. Na naszym podwórku kategoria 76 kg jest troszkę słabsza. W tej kategorii wagowej konkurencja na świecie jest niesamowicie mocna – stwierdził Piotr Krajewski.

Jedną z Polek, która zna smak występu na IO, jest Katarzyna Krawczyk.

To najpiękniejsza sportowa impreza na świecie – powiedziała nasza reprezentantka z 2016 roku. Jej zdaniem na tych zawodach niejednokrotnie wyniki są nieprzewidywalne.

Często faworyci zawodzą. Osoby z boku, które chcą się jak najlepiej pokazać i zdobyć upragniony medal, dają z siebie więcej niż 100 procent i zaskakują – oceniła Piotr Krawczyk. Największym marzeniem brązowej medalistki Mistrzostw Europy jest dołączenie do Moniki Michalak i Agnieszki Wieszczek-Kordus, które na igrzyskach stawały na podium.

Choć Polska ma już dwie kwalifikacje na turniej w Tokio, to nie wiadomo, które zawodniczki tam wystąpią. W kadrze trwa wewnętrzna rywalizacja o wyjazd na najważniejszą imprezę czterolecia.

Najpierw w lutym mamy Puchar Polski seniorek, który zadecyduje o tym, kto pojedzie na ME i turnieje kwalifikacyjne – zauważyła Jowita Wrzesień, która wywalczyła przepustkę w kategorii 57 kg.

Celem jest udział i pokazanie się z jak najlepszej strony. Wiadomo, że każdy sportowiec jedzie na imprezę międzynarodową z nadzieją na wygraną – dodała, zdradzając plan na występ w Tokio.

Zapaśniczki budowanie formy w nowym roku zaczęły na zgrupowaniu w COS-ie w Wałczu.

Dla wielu sportowców Centralne Ośrodki Sportu są drugim domem. W obecnych pandemicznych czasach staramy się pomóc im w przygotowaniu optymalnej dyspozycji na Tokio – powiedział dyrektor instytucji, Andrzej Kalinowski.

Mamy wszystko, czego potrzebujemy: treningi na macie, siłowni, a także na dworze. Jest jeziorko, można pobiegać. W sezonie letnim są kajaki, a w zimę bardziej skupiamy się na treningu technicznym. Ciężko pracujemy, żeby w Tokio posmakować medalu – powiedziała Jowita Wrzesień.

Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl