fot. flickr.com

Polska zbyt mało inwestuje w eksportowanie broni

Eksport broni z Polski rośnie, ale nadal jest poniżej naszych możliwości – podał dziennik „Rzeczpospolita”, powołując się na sprawozdanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  Z dokumentu przygotowanego przez resort wynika, że polska zbrojeniówka zarobiła w ub.r. ze sprzedaży broni blisko 0,5 mld euro.

Wysłano m.in. 1 tys. karabinów do Nigerii, zestawy rakietowe na Litwę i do USA oraz moździerze do Iraku. Prawie połowę zysku przyniosła sprzedaż produkowanych w Polsce zachodnich śmigłowców.

Komentując te informacje, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach ocenił, że polskie firmy są w stanie zwiększyć sprzedaż broni za granicę.

– Bez eksportu trudno sobie wyobrazić rozwój gospodarczy. Myślę, że to jest właściwa teza, że polska zbrojeniówka powinna więcej eksportować, ponieważ mamy dobre uzbrojenie i sporo systemów uzbrojenia, które są na bardzo wysokim poziomie. Wydaje się, że przy obecnym popycie na uzbrojenie na świecie, polska zbrojeniówka może zwiększyć swój eksport tak, żebyśmy mogli na tym więcej zarabiać. To jest bardzo duży biznes i polski przemysł zbrojeniowy jest w stanie zaoferować wyroby, które są konkurencyjne i nadają się przez nas do sprzedaży – powiedział polityk.

Według tegorocznych raportów, liderem eksportu broni na świecie są Stany Zjednoczone. Za nimi znajdują się: Rosja, Francja, Niemcy oraz Chiny.

RIRM

drukuj