fot. flickr.com

Polska w czołówce Europy pod względem cyfryzacji

E-administracja stawia polską cyfryzację w czołówce Europy. Ponad 70 proc. przedsiębiorstw korzysta z portalu biznes.gov.pl. Z usług administracji publicznej w intrenecie łącznie korzysta 35 proc. dorosłych Polaków.

Pod względem cyfryzacji rozwijamy się nawet dwukrotnie szybciej niż kraje zachodu. Już teraz sprawy urzędowe można załatwić bez wychodzenia z domu. Polacy korzystają z kilkudziesięciu e-usług publicznych na platformach i portalach rządowych. Stopniowo będą wprowadzone kolejne udogodnienie – podkreśla Dominik Wójcicki, dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

– Oczekiwania firm wobec administracji w zakresie usług online są takie same jak oczekiwania wobec rynku komercyjnego. Chodzi o to, żeby można było załatwić sprawę szybciej, łatwiej, bez czytania wielu stron, w sposób przystępny. Świat w tę stronę zmierza. Informacja ma być podana tu i teraz, w sposób przystępny, a my chcemy być częścią tego świata – mówi Dominik Wójcicki.

Z portalu biznes.gov.pl w 2018 roku skorzystało 7 mln użytkowników. Tylko w grudniu ubiegłego roku portal zanotował 1,5 mln wyświetleń.

– Wraz z Ministerstwem Cyfryzacji planujemy realizację projektu e-doręczeń, żeby pisma urzędowe były dostarczane tak jak e-mail, czyli do skrzynki odbiorczej. Myślę, że wielu przedsiębiorców to doceni. Jeżeli ja odbieram korespondencje firmową na swojej poczcie to dlaczego nie mógłbym tam dostać pisma z sądu czy innego urzędu – dodaje Dominik Wójcicki.

Funkcjonalności i rozwiązań w ramach e-administracji będzie coraz więcej. Przygotowanych jest 250 projektów i większość z nich jest już w trakcie realizacji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl