Polska ma już cztery medale 14 paraolimpiady w Londynie

Dwa medale XIV Paraolimpiady w Londynie zdobyły w sobotę w pływaniu reprezentantki Polski. Srebrny na 100 m stylem motylkowym wywalczyła Oliwia Jabłońska (Start Wrocław), a brązowy na 100 m klasycznym – Paulina Woźniak (Start Szczecin).

Największym i najmilszym zaskoczeniem – jak podkreślił attache prasowy Robert Szaj – jest srebro zaledwie 15-letniej wrocławianki. „Rewelacja! Po 50 m Oliwia była piąta, potem miała fantastyczny finisz” – powiedział PAP wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Jabłońska w 2010 roku zdobyła w mistrzostwach świata juniorów w Ołomuńcu sześć złotych medali (uznana została najlepszą pływaczką zawodów), a w minionym roku wywalczyła w Berlinie brąz w mistrzostwach Europy seniorów na 400 m stylem dowolnym. Jej trenerami są Wojciech Seidel i Waldemar Madej.

„Pływanie, które trenuję od siedmiu lat, to moja pasja. Wcześniej chodziłam na basen na zajęcia rehabilitacyjne i tak się zaczęła moja przygoda z wodą. Urodziłam się z wrodzoną wadą stóp (artrogrypoza obwodowa – stopy końsko szpotawe). W wieku sześciu miesięcy przeszłam pierwszą operację ortopedyczną, a później byłam jeszcze operowana dwukrotnie w wieku trzech i ośmiu lat. Mimo tych zabiegów moje nogi wyglądają inaczej niż nogi zdrowych koleżanek, ale najważniejsze dla mnie – że mogę chodzić, a nawet biegać” – wspomniała Jabłońska.

„Gdyby nie moja choroba – nie trafiłabym do Startu i nie pływałabym tak, jak zostałam nauczona i wytrenowana. Brzmi to absurdalnie, ironia losu, ale taka jest prawda. Mimo choroby staram się żyć normalnie, jestem pogodną dziewczyną, a w wodzie czuję się jak ryba. Bardzo lubię treningi, jestem systematyczna i ambicjonalnie podchodzę do tego co robię” – dodała.

20-letnia Paulina Woźniak odkąd rozpoczęła treningi postawiła sobie ambitny cel – udział w igrzyskach paraolimpijskich. Mimo młodego wieku ciężko pracowała na sukces, by spełniło się jej marzenie. W 2008 roku zdobyła w Pekinie srebrny medal na 100 m stylem klasycznym. W grudniu minionego roku wywalczyła w Zjednoczonych Emiratach Arabskich cztery medale (trzy złote i srebrny) światowych igrzysk osób z dysfunkcją ruchu. Jej trenerami są Grzegorz Musztafaga i Waldemar Madej.

W sobotę w zawodach lekkoatletycznych w Londynie 30-letni Karol Kozuń (Start Zduńska Wola) zdobył srebrny krążek w pchnięciu kulą.

W sumie polska ekipa ma w dorobku cztery medale. Wcześniej srebro wywalczyła Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn) w wyścigu na 3000 m na torze kolarskim.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl