Polska jednym z krajów, gdzie żyje się najtrudniej

Wśród 34 krajów OECD Polska jest jednym z tych, gdzie żyje się najtrudniej – wynika z danych raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Podaje jeden z dzienników.

W Polsce są niskie zarobki, słaba dostępność mieszkań oraz zła jakość służby zdrowia. Nieco lepiej jest pod względem poziomu wykształcenia i bezpieczeństwa.

Eksperci piszą, że wśród przyczyn takiej sytuacji jest to, że rząd mało środków przeznacza, m.in. na politykę społeczną. Zbyt dużo osób zatrudnianych jest na umowy śmieciowe. To powoduje szereg nierówności społecznych.

Jak mówi prof. Grażyna Ancyparowicz, ekonomista – Polska pod względem poziomu jakości życia w raportach zbliża się do krajów latynoamerykańskich.

– Polska znajduje się na poziomie nieco niższym od Chile i wyprzedzamy Barbados. Jeżeli będziemy patrzyli tutaj na jakiekolwiek wskaźniki społeczne, charakteryzujące w gruncie społecznym Polaków na tle innych narodowości, no to zostaliśmy zepchnięci do poziomu zbliżonego do krajów latynoamerykańskich. Zbliżamy się również pod względem innych wskaźników. Gdybyśmy popatrzyli na poziom koncentracji bogactwa i biedy, to wtedy przekonalibyśmy się, że nie tylko sytuacja w Polsce pod tym względem cały czas się pogarsza, ale ta koncentracja bogactwa z każdym rokiem powiększa się, czyli bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni i średnio zarabiający stają się coraz biedniejsi – wskazała prof. Grażyna Ancyparowicz.

Lepiej niż w Polsce żyje się, m.in. w Czecha i Słowacji. W raporcie od Polski gorszą pozycje uzyskały tylko Turcja i Meksyk.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl