fot. twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu dla górnej Odry jest już otwarty

Zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu dla górnej Odry jest już otwarty. W uroczystym zakończeniu inwestycji przy tzw. budowli przelewowo-spustowej wziął udział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Marek Gróbarczyk powiedział, że suchy zbiornik otrzymał pozwolenie na użytkowanie, a teraz jest czas na przekształcanie go w zbiornik mokry. Minister wskazał, że budowa gospodarki wodnej ma duże znaczenie, szczególnie wobec nadejścia bardzo niebezpiecznego okresu klimatycznego.

– To też wpisuje się w cały proces legislacyjny, czyli przyjęcie tzw. specustawy suszowej, tj. Programu Rozwoju Retencji, który ma za zadanie budowę dużych zbiorników retencyjnych, ale i tych mniejszych zbiorników; budowę stopni wodnych; również retencji korytowej; mikroretencji, a więc budowy małych zbiorników przydomowych – to cały proces, który musi być kompatybilny, a przede wszystkim skierowany na różne okresy pogodowe, które na pewno będą nas dotykać w najbliższych latach – wyjaśnił minister Marek Gróbarczyk.

W potrójnej roli podczas uroczystości wystąpił z kolei Michał Woś. Obecny minister środowiska to także poseł oraz mieszkaniec Raciborza, który podczas powodzi w 1997 r. razem z rodziną musiał być ewakuowany. Polityk dziękował za zbiornik przeciwpowodziowy, wskazując, że jest on przykładem konieczności realizowania w Polsce wielkich inwestycji.

– Jesteśmy przy jednej z największych inwestycji w Polsce i największej inwestycji hydrologicznej w Polsce, związanej z funkcjami przeciwpowodziowymi. Są w Polsce tacy, którzy mówią, że wielkie inwestycje nie są potrzebne, że powinniśmy tylko robić małe, lokalne inwestycje. Otóż nie – są potrzebne wielkie inwestycje jak zbiornik Racibórz, jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej. Te wielkie inwestycje wspierają rozwój Polski, ale dają też realne poczucie bezpieczeństwa – zaznaczył minister Michał Woś.

Zbiornik w Raciborzu pomieści 185 mln m sześc. wody. Inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla mieszkańców województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl