fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

W 2021 roku deficyt budżetowy ma wynieść ponad 82 miliardy złotych. Zostanie podniesiony próg dla możliwości rozliczenia się za pomocą estońskiego CIT-u

Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Deficyt ma wynieść ponad 82 miliardy złotych. Premier poinformował dziś także o zmianach dla przedsiębiorców. Chodzi m.in. o podniesie progu dla możliwości rozliczenia się za pomocą estońskiego CIT-u.

W projekcie budżetu na przyszły rok zapisano, że dochody mają wynieść blisko 404,5 miliarda złotych, a wydatki – ponad 486,5 miliarda złotych. To oznacza, że deficyt może sięgnąć ponad 82 mld zł.

– Sam fakt, że udało się skonstruować deficyt w Ministerstwie Finansów (we współpracy z innymi ministrami), który nie przekracza 4 proc. – właściwie może być w okolicach 3,5 proc., pewnie trochę więcej – to jest bardzo duży sukces, i to pozytywnie oceniany przez Komisję Europejską – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślał, że spadek PKB w tym roku może być płytszy niż 3,5 proc. 2021 rok ma być rokiem odbicia gospodarczego.

Rząd – mimo nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią – podniesie próg dla możliwości rozliczenia się za pomocą estońskiego CIT-u do obrotów 100 mln zł.

– Zależy nam na tym, żeby było jak najwięcej inwestycji w Polsce. Dlatego te firmy, które nie wyciągają zysków w postaci dywidendy, będą mogły do wysokości 100 milionów obrotu – a więc nie 50 milionów, a 100 milionów obrotu – rozliczać się w sposób dla siebie bardzo korzystny. Liczymy na to, że te rozliczenia przyczynią się do dziesiątek tysięcy nowych miejsc pracy w zaawansowanych technologicznie i technicznie sektorach, branżach – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

To nie jedyne udogodnienie dla przedsiębiorców, o których mówił dziś premier.

– Zwiększamy możliwość dla dziesiątek tysięcy firm, które są na rozliczeniu PIT, a nie poprzez CIT, do ryczałtowego rozliczenia swojego podatku. Do tej pory poziom obrotów, który uprawniał do takiej metody to 250 tys. euro. Zwiększamy to do 2 mln euro – wyjaśnił szef rządu.   

Mateusz Morawiecki wskazał też na zwiększenie możliwości rozliczenia się na 9-procentowym CIT z powodu podniesienia z 1,2 mln do 2 mln euro progu obrotów.

TV Trwam News

drukuj