fot. twitter.com/GIS_gov

Lekarze apelują do seniorów o pozostanie w izolacji i kontakt z najbliższymi

Lekarze rodzinni i geriatrzy w związku z epidemią koronawirusa apelują do seniorów o poddanie się samoizolacji i częsty kontakt telefoniczny z najbliższymi. Wskazują, że rozwijająca się na świecie epidemia sprawia, iż życie osób starszych jest szczególnie zagrożone. Specjaliści podkreślają, że narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze.

Seniorzy narażeni są na powikłania infekcji i dlatego jej uniknięcie ma najważniejsze znaczenie profilaktyczne. Lekarze rodzinni zalecają, aby w razie konieczności kontaktów z innymi osobami, zachować co najmniej dwa metry odległości od rozmówcy.

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski podkreślał na antenie TV Trwam znaczenie takiego zachowania.

– Jeżeli wśród nas będzie osoba kichająca i kaszląca, nie zarazimy się dzięki temu odstępowi. Pamiętajmy, abyśmy odpowiednio zachowywali się przy tym kichaniu i kasłaniu. To też jest element, który jest niezwykle ważny. Powinniśmy czynić to w chusteczkę, którą od razu utylizujemy. Jeśli jej nie mamy, to nie róbmy tego w dłonie od strony wewnętrznej, ale jeżeli już to od zewnętrznej, a najlepiej w łokieć –  powiedział dr Michał Sutkowski.

Lekarze rodzinni i geriatrzy zwracają uwagę, że w przypadku objawów infekcji – kataru, kaszlu, gorączki lub duszności – trzeba skontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym lub innym lekarzem na stałe opiekującym się daną osobą.

Pozostanie w domach nie oznacza bezczynności. Specjaliści apelują, aby często spacerować po mieszkaniu i gimnastykować się.

RIRM

drukuj