fot. PAP/Radek Pietruszka

A. Duda o podpisanym porozumieniu ws. obecności wojsk USA w Polsce: ma charakter przełomowy

Dokument o dalszej współpracy w zakresie obronności i obecności Stanów Zjednoczonych militarnie w Polsce ma charakter przełomowy – podkreślił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.

„Pan prezydent Donald Trump i ja po prostu realizujemy bardzo spokojną, ale konsekwentną politykę w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział Andrzej Duda.

„Ta obecność Stanów Zjednoczonych w Polsce, militarna obecność, obecność żołnierzy Stanów Zjednoczonych, która dzisiaj znaczy ok. 4,5 tysiąca żołnierzy obecnych trwale tzn. oczywiście jest to obecność rotacyjna, ale nie ma takiego momentu, żeby przynajmniej ta liczba żołnierzy była obecna na polskim terytorium” – podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, podpisany w środę dokument „o dalszej o współpracy w zakresie obronności i obecności Stanów Zjednoczonych militarnie w Polsce” ma pod tym względem charakter przełomowy, „jakby przenosi nas do innej epoki”.

„Do tej pory możemy powiedzieć, że Amerykanie próbowali, jak to wygląda w Polsce, w jaki sposób to funkcjonuje, jak się czują, jak wygląda logistyka, czy to rzeczywiście jest możliwe, żeby w Polsce przebywać i z powodzeniem realizować cele i zadania o charakterze obronnym, defensywnym” – podkreślił Andrzej Duda.

„Myślę, że dowódcy armii Stanów Zjednoczonych przekonali się, że jest to po prostu możliwe i dzisiaj w dokumencie mówimy o obecności trwałej, czyli o takiej obecności, która po prostu jest faktem i będzie” – powiedział prezydent.

Dodał, że obecność rotacyjna najbardziej się opłaca.

Andrzej Duda przyznał, że form w jakich Stany Zjednoczone będą obecne w Polsce będzie coraz więcej.

PAP/RIRM

drukuj