PAP/EPA

Polska Akcja Humanitarna: potrzebna pomoc dla Wenezuelczyków

Brakuje jedzenia, wody, leków, elektryczności i pracy, wiele osób choruje. Nie dociera tu żadna pomoc – informuje Paula Gierak z Polskiej Akcji Humanitarnej, apelując o pomoc dla Wenezuelczyków.

https://twitter.com/PAH_org/status/1116750835374071811

Pracownicy Polskiej Akcji Humanitarnej pracują w Kolumbii, tuż przy granicy z Wenezuelą. Na własne oczy obserwują, z jak wielkim dramatem mierzą się Wenezuelczycy.

„Wenezuelczycy, którzy przedostali się do Kolumbii są wycieńczeni kryzysem. W Wenezueli brakuje jedzenia, wody, leków, elektryczności i pracy, a sytuacja pogarsza się każdego dnia” – poinformowała Gierak.

Codziennie granicę w miejscu, gdzie pracują pracownicy PAH, przekracza ponad 20 000 osób. Większość z nich przyjeżdża do Kolumbii, by kupić niezbędne produkty żywnościowe lub w poszukiwaniu pracy. Często są to kobiety z małymi dziećmi, dla których w Wenezueli nie ma odpowiedniego jedzenia. Tysiące ludzi są wystawione na skrajnie trudne warunki.

„Na granicy panuje chaos, a temperatura w dzień sięga prawie 35 stopni. Wiele osób choruje na malarię, odrę i błonicę” – donosi PAH.

„Najbardziej potrzebującym rozdajemy wodę, mleko dla dzieci, jedzenie, leki, a także środki higieniczne. Ale widzimy, jak wielkie są potrzeby na miejscu, dlatego prosimy o pilne wsparcie naszych działań, bo Wenezuelczycy nie poradzą sobie bez pomocy” – powiedziała Gierak.

Już prawie 3,5 miliona ludzi wyjechało z Wenezueli, w której konflikt wewnętrzny doprowadził do głębokiego kryzysu humanitarnego. Dziesiątki tysięcy osób schroniły się także w prowizorycznych obozowiskach u podnóża gór. To bardzo trudno dostępne rejony, w których w nocy panują niskie temperatury. PAH, oprócz jedzenia i leków, dostarcza tam także pieluchy, koce i ciepłe czapki.

Organizacja Państw Amerykańskich szacuje, że ze względu na dramatyczną sytuację w Wenezueli, kraj, co godzinę opuszcza na stałe aż 200 osób. To kryzys migracyjny, który w krótkim czasie może być większy niż ten, który dotknął Syrię.

Działania Polskiej Akcji Humanitarnej dla Wenezuelczyków można wesprzeć m.in. wpłacając pieniądze na konto: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 (z dopiskiem Wenezuela).

PAP/RIRM

drukuj