fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Polonijne dzieci z Łotwy i Kazachstanu wypoczywają na Warmii i Mazurach

Polonijne dzieci z Łotwy i Kazachstanu wypoczywają na Warmii i Mazurach. Dla większości to pierwszy pobyt w Polsce; zwiedzają najważniejsze, historyczne miejsca w regionie, ale też aktywnie wypoczywają.

Pobyt 40 dzieci z Łotwy i Kazachstanu organizuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, pod auspicjami Senatu RP. Uczestnicy w wieku od 10 do 18 lat, w ramach projektu „Lato z Polską”, odpoczywają oraz poznają historię i kulturę kraju swych przodków.

Opiekun grupy Małgorzata Czeczora powiedziała PAP, że dzieci, które przyjechały pod koniec lipca do Polski, już 1 sierpnia pojechały do Warszawy. Wzięły udział w obchodach 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a następnie zwiedzały Centrum Nauki Kopernik.

To właśnie postać Mikołaja Kopernika, związana z historycznym regionem Warmii, jest wiodącą w projekcie „Lato z Polską”. Młodzi Polonusi zwiedzają w Olsztynie zamek gotycki, który był siedzibą kapituły warmińskiej; dobrami tej kapituły zarządzał Kopernik. Młodzież zwiedziła również olsztyńskie planetarium, które zostało otwarte w 1973 r – w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W programie pobytu jest także wycieczka do Fromborka, gdzie astronom mieszkał i pracował oraz Toruń, gdzie się urodził.

Dzieci mają poznać także historię wieków średnich. Pojadą na Grunwaldzkie Pola, miejsce starcia wojsk sprzymierzonych i krzyżackich oraz do Malborka, gdzie zwiedzą zamek, siedzibę Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Młodzież dokumentuje swoje historyczne wycieczki, prowadząc „paszporty podróżnika”. Stemplują paszporty okolicznościowymi pieczątkami z poszczególnych miejsc pobytu.

Nie brakuje też zajęć naukowych. Dzieci i młodzież biorą udział w zajęciach z biologii, robotyki i projektowania komputerowego w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Chodzą także na koncerty piosenek szantowych, opalają się i kąpią w jeziorach, jeżdżą na rowerowe wycieczki.

Dla większości Polonusów wypoczynek na Warmii i Mazurach jest pierwszym pobytem w Polsce.

„Znajomość języka polskiego jest różna, niektórzy mówią świetnie po polsku, inni tylko rozumieją. Pobyt w Polsce to także dla nich nauka i sposób na utrwalenie języka polskiego, choć w swych krajach chodzą do polonijnych szkół” – powiedziała Małgorzata Czeczora.

To już druga grupa Polonusów wypoczywających w tym roku na „Wakacjach z Polską”. Będą tu do połowy sierpnia. Wcześniej na Warmii i Mazurach gościły dzieci z Rosji m.in. z okręgu moskiewskiego i Syberii oraz z Ukrainy.

PAP/RIRM

drukuj