Polacy świętują Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Polonii i Polaków za Granicą. W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego została uroczyście podniesiona flaga państwowa, a prezydent Bronisław Komorowski wręczył flagi przedstawicielom wyróżnionych instytucji i jednostek wojskowych.

Następnie odbył się przemarsz pododdziałów Wojska Polskiego w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Około godz. 14.00  na terenie warszawskiej dzielnicy Żoliborz rozpoczęła się „Majówka pod flagą biało-czerwoną”. Zaplanowano m.in. „Bieg Flagi”, koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP i koncert Orkiestry Wojskowej w Siedlcach.

Wieczorem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana była Msza św. Po Eucharystii przy Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozpoczął się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego i Orkiestry Węgierskich Sił Obrony.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Flaga narodowa, obok hymnu i godła państwowego, to najważniejszy symbol naszego kraju. Flaga to symbol wspólnoty, jedności, symbol bycia Polakiem – powiedział prezes PiS-u, Jarosław Kaczyński, który gościł dziś w Wysokiem Mazowieckiem.

– Jechałem dziś przez Polskę i widziałem, że wywieszamy flagi. Jest to na szczęście bardzo częste. Robimy to dlatego, że po prostu chcemy być Polakami. Chcemy to demonstrować, to jest dla nas bardzo ważne – powiedział Jarosław Kaczyński. 

Prezes PiS nawiązał też do zbliżających się  wyborów do Parlamentu Europejskiego. Mówił, że będą one pierwszym krokiem na drodze, która może doprowadzić do dobrej zmiany w naszym kraju.

2 maja pamiętaliśmy także o naszych rodakach mieszkających poza granicami kraju. O tym jak dzień polaków obchodzą nasi rodacy na Litwie mówi Michał Mackiewicz, przewodniczący Związku Polaków na Litwie.

– Mamy cały szereg uroczystości np.: składanie kwiatów, posadzenie dębów w Alei Pamięci Narodowej, Msza św. dziękczynna w Ostrej Bramie. Problemy są po to, aby je rozwiązywać. Mówimy o nich na co dzień, jest ich sporo. Potrafimy wyartykułować swoje potrzeby, mamy swoje prawa. W Unii Europejskiej mogą być naruszane podstawowe prawa człowieka tj.: prawo do nazwiska, do języka. Są to sprawy, o które trzeba walczyć – powiedział Michał Mackiewicz.

Z danych MSZ wynika że poza Polską mieszka od 18 do 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia.Polaków, bądź ich potomków, można spotkać w każdym zakątku ziemi. W większości państw Europy, w Ameryce Północnej i  Ameryce Południowej, w RPA oraz w Australii.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl