Pogrzeb Dzieci Utraconych

Dziś podczas Ogólnopolskiego Dnia Dziecka Utraconego w wielu miastach Polski odbędzie się Pogrzeb Dzieci Utraconych, czyli zmarłych na skutek poronienia, po których ciała z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – nikt nie zgłosił się do szpitali.

Pochówek poprzedzi Msza św. sprawowana w parafii pw. Bożego Ciała przy ulicy Przykoszarowej w Łomży. Początek Eucharystii o godz. 16.00. Tuż po zakończeniu Mszy św. dzieci zostaną pochowane w Grobie Dzieci Utraconych, mieszczącym się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Przykoszarowej w Łomży.

Uroczystości w Ogólnopolski Dzień Dziecka Utraconego odbędą się również w parafii św. Józefa w Katowicach-Załężu. O godz. 18.00 sprawowana będzie Eucharystia celebrowana w ramach kampanii: „Ja też jestem dzieckiem”, której głównym celem jest edukacja zarówno personelu medycznego, jak i rodziców po stracie dziecka – niezależnie od okresu trwania ciąży – w zakresie praw, jakie przysługują rodzicom.

Jak zaznacza Małgorzata Bronka ze Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu takie inicjatywy są ważne szczególnie dla rodziców, którzy niejednokrotnie spotykają się z niezrozumieniem swojej tragedii.

– Dzień Dziecka Utraconego jest bardzo ważnym dniem pamięci o zmarłych dzieciach. Pozwala pamiętać rodzicom, ale pozwala też pokazać światu, że dzieci – mimo tego, że nie ma ich przy nas blisko, fizycznie     – są dla nas ważnymi osobami; są ważnymi członkami naszych rodzin – mówi Małgorzata Bronka.

Tymczasem szacuje się, iż rocznie 40 tys. kobiet doświadcza poronienia samoistnego, a blisko 2 tys. martwych narodzin – podkreśla Małgorzata Bronka.

– W Polsce, każdego roku 40 tys. kobiet doświadcza  poronienia, rodzi się 2000 dzieci rodzi się martwych, a 8000 dzieci umiera przed ukończeniem 18. roku życia, głównie z powodu chorób i wypadków. Dzień Dziecka Utraconego jest dniem pamięci o tych wszystkich dzieciach, bo niezależnie od tego jak były małe, czy jak były duże – ból rodziców jest ogromny – podkreśla członkini Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu.

Śmierć dziecka, które zmarło zanim zdążyło się narodzić to problem dotykający coraz większej liczby małżeństw. W Polsce jest to około 40000 par rocznie. W naszym kraju rodzice mają prawo zabrać ze szpitala ciało swojego zmarłego dziecka, aby je pochować – niezależnie od momentu w którym nastąpiło poronienie; mają prawo do zasiłku pogrzebowego, urlopu macierzyńskiego; ponadto mają prawo do zorganizowania dziecku pełnego pogrzebu katolickiego; mają prawo do grobu dla dziecka, do modlitwy za nie oraz do przeżywania żałoby. Nie wszyscy rodzice z tych praw korzystają, najczęściej ze zwykłej niewiedzy. Dlatego kierując się szacunkiem do życia i uznając godność każdej istoty ludzkiej, organizowane są w kraju Pogrzeby Dzieci Utraconych.

 

RIRM/ Diecezja Łomżyńska

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl