fot. wikipedia.org

Podlaskie: Premier Litwy odwiedzi dziś Suwałki

Premier Litwy Saulius Skvernelis odwiedzi dziś Suwałki (Podlaskie), gdzie weźmie udział w obchodach Dnia Niepodległości Litwy. Szef litewskiego rządu spotka się także z prezydentem Suwałk. Tematem spotkania będzie zapewne utworzenie w tym mieście Centrum Oświaty i Kultury Litewskiej.

Premier Litwy rozpocznie swoją wizytę od spotkania w suwalskim ratuszu z prezydentem miasta Czesławem Renkiewiczem. Podobne spotkanie odbyło się pół roku temu w Suwałkach. Szef litewskiego rządu zapewne będzie chciał rozmawiać o powołaniu w Suwałkach Centrum Oświaty i Kultury Litewskiej. Litwini chcą tam utworzyć przedszkole i szkołę z litewskim językiem nauczania.

Litwini chcą, żeby taka placówka powstała jak najszybciej. Oczekują, że samorząd pomoże w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji. Władze Suwałk powodzenie pomysłu uzależniają od porozumienia stron na szczeblu państwowym.

Skvernelis podczas poprzedniej wizyty w Suwałkach mówił, że oczekuje, by obiekt był „reprezentacyjny” i dał mniejszości litewskiej możliwość prezentacji swojej kultury. Zarazem liczy, że mieszkańcy Suwałk będą odwiedzali to miejsce. Rząd Litwy zapowiada pomoc w powołaniu ośrodka.

Według Litwinów, jest wyraźna potrzeba utworzenia litewskiego przedszkola w Suwałkach, natomiast projekt utworzenia litewskiej szkoły w tym mieście należy jeszcze oszacować. Potrzeba wynika z tego, że do Suwałk przenosi się coraz więcej litewskich rodzin. Jako miejsce zamieszkania wybierają je młode rodziny z Puńska i Sejn.

Od kilku lat coraz więcej osób tej narodowości żyje w Suwałkach. Pracują tam głównie w branży handlowej. Litwini ci, w głównej mierze obsługują swoich rodaków, których codziennie kilka tysięcy przyjeżdża z Litwy do Suwałk na zakupy.

Premier Saulius Skvernelis spotka się także w Suwałkach z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim.

Potem w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona Msza święta w języku polskim i litewskim.

Ostatnim punktem wizyty będą obchody Dnia Odzyskania Niepodległości przez Litwę. Uroczystość odbędzie się w Hotelu Loft. Chociaż rocznica przypada 16 lutego, premier Skvernelis będzie ją obchodził w Litwinami z Suwałk w niedzielę 10 lutego.

16 lutego 1918 roku Rada Litewska (Taryba) pod przewodnictwem Jonasa Basanavicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Podpisało go 20 sygnatariuszy, m.in. Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta niepodległej Polski Gabriela Narutowicza.

W czasie podpisania Aktu Litwa znajdowała się pod okupacją niemiecką; dokument wyrażał wolę narodu do stworzenia niepodległego państwa litewskiego. Realnie powstało kilka miesięcy później, wraz z zakończeniem I wojny światowej. W listopadzie 1918 roku Augustinas Voldemaras sformował pierwszy rząd litewski, w kwietniu 1919 roku Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy.

PAP/RIRM

drukuj