Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (fot. UG Wasilków)

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej będzie konserwować swoje zabytki z drewna i wełny

Zabytkowe przedmioty z drewna, papieru a także zabytkowe tkaniny będą konserwowane w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku. Instytucja ta zakupiła specjalne urządzenie do zwalczania szkodników w jej zbiorach.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) gromadzi zabytki kultury ludowej z regionu; w swoich zbiorach ma ponad 30 tys. zabytków ruchomych. Większość z nich to przedmioty z drewna, wełny, skóry i papieru.

Aby móc konserwować tego typu przedmioty, muzeum kupiło nowoczesne urządzenie do fumigacji, czyli zwalczania szkodników za pomocą tzw. bardzo niskiego tlenu. To pierwsze takie urządzenie w muzeach w województwie podlaskim – powiedział dyrektor PMKL dr Artur Gaweł.

Dyrektor PMKL podkreślił, że konserwacja jest bardzo ważna w każdym muzeum, stąd chęć poszukiwania nowoczesnych metod przechowywania i zachowywania zabytkowych przedmiotów.

„To zakupione teraz urządzenie umożliwia przede wszystkim konserwację bezinwazyjną” – powiedział dyrektor dr Artur Gaweł. Do tego – jak zauważył – metoda ta nie wymaga używania chemii, jest też przyjazna środowisku i stosunkowo tania. Opowiadając o sposobach konserwacji, np. przedmiotów drewnianych, mówił, że dotychczas trzeba było używać chemii, którą nakładało się na przedmiot i w ten sposób niszczono szkodniki.

W urządzeniu do fumigacji używa się azotu, więc – jak mówił dyrektor – jest on bezpieczny dla środowiska. Przedmioty, które chce się poddać konserwacji, wkłada się do szczelnych opakowań z folii, wypełnia się je azotem i pozostawia na trzy tygodnie. W tym czasie szkodniki giną. W ocenie muzealnika, fumigacja zakonserwuje przedmioty na kilka lat.

Przejdą ją na pewno drewniane zabytki kultury ludowej, które – jak powiedział dyrektor – stanowią dużą część zbiorów. To zabytkowe tkaniny z regionu, różnego rodzaju wełniane wyroby, a także przedmioty z papieru i skóry. Dodał też, że nowe nabytki muzeum, zanim zostaną umieszczone w magazynie z innymi przedmiotami, również zostaną zakonserwowane.

„To pozwoli ochronić też pozostałe zbiory od ewentualnych szkodników” – wyjaśnił.

Urządzenie do fumigacji muzeum zakupiło w ramach projektu „Na ratunek zabytkom – zakup urządzeń do fumigacji oraz piaskowania zabytków na potrzeby pracowni konserwatorskiej” dofinansowanego przez resort kultury. Zakupiono również nowy kompresor do piaskarki, dzięki której można czyścić zabytki z metalu, szkła i kamienia. Jak informuje muzeum, całkowity koszt projektu to blisko 115 tys. zł, z czego ministerialne dofinansowanie wyniosło ponad 70 tys. zł.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl