Podkarpackie: w sobotę powołania do brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

W najbliższą sobotę w Rzeszowie w jednostce wojskowej przy ul. Lwowskiej 5 kolejni ochotnicy zostaną powołani do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” – poinformował rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura.

Dodał, że kandydaci po wcieleniu odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe.

„Szkolenie odbędzie się w Rzeszowie, a zajęcia prowadzone będą w systemie ciągłym. Największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy” – podkreślił por. Witold Sura.

Jak zaznaczył rzecznik, szkolenie integruje wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych.

„Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia do celów” – powiedział.

W ostatnim dniu szkolenia żołnierze odbędą egzamin końcowy. Jak wyjaśnił por. Witold Sura, każdy żołnierz wykona wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej pętli.

Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 1 grudnia br. w Leżajsku. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

PAP

 

drukuj