Podkarpackie: Ukrainka próbowała wwieźć do Polski papugę chronionego gatunku

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas kontroli pociągu wjeżdżającego do Polski z Ukrainy udaremnili nielegalny przewóz papugi z gatunku żako. To gatunek objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Jak poinformowała w czwartek rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, papugę przewoziła jedna z pasażerek pociągu relacji Odessa-Przemyśl.

„W czasie kontroli pociągu funkcjonariusze u 26-letniej obywatelki Ukrainy znaleźli zagrożoną wyginięciem papugę z gatunku Żako (Psittacus erithacus). Na przewóz przez granicę takich okazów niezbędne jest zezwolenie, którego kobieta nie okazała do kontroli” – dodała.

Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Jak podkreśliła Chabowska, papugi Żako zamieszkują środkową Afrykę oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą.

„Zagrożeniem dla gatunku jest odłów celem sprzedaży jako zwierzęta domowe. Szacunkowo śmiertelność ptaków od złapania do momentu sprzedaży wynosi od 30 proc. do 66 proc.” – zaznaczyła.

W 2019 roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili 79 przypadków nielegalnego przewozu okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wśród 230 żywych okazów były m.in. boa madagaskarski, biczogony, warany kolczystoogonowe, pytony siatkowe, pytony królewskie oraz boa dusiciele.

Pozostałych około 15 tys. sztuk zatrzymanych okazów to m.in. wyprawione skóry wilka szarego, spreparowane czaszki niedźwiedzia, wapienne szkielety koralowców rafotwórczych a także różnego rodzaju preparaty, kremy i kapsułki zawierające w swym składzie wyciąg z chronionych okazów zwierząt.

PAP

drukuj