Podkarpackie: Poszukiwany „czerwoną notą” Interpolu zatrzymany w Korczowej
Poszukiwany na podstawie tzw. czerwonej noty Interpolu 35-letni obywatel Rumunii został zatrzymany na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej (Podkarpackie). Mężczyzna był poszukiwany m.in. za czynną napaść na funkcjonariuszy policji.
W areszcie czeka na wszczęcie procedury ekstradycyjnej.
„Czerwona nota” Interpolu oznacza najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań i jest informacją dla służb wszystkich krajów, że poszukiwany jest niebezpiecznym przestępcą.
Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor, poszukiwany mężczyzna podróżujący samochodem na niemieckich numerach rejestracyjnych w środę zgłosił się do kontroli na przejściu w Korczowej.
„W trakcie sprawdzań w międzynarodowych bazach policyjnych, funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że cudzoziemiec figuruje, jako osoba poszukiwana czerwoną notą Interpolu przez mołdawski wymiar sprawiedliwości” – mówiła mjr Pikor.
Major Elżbieta Pikor dodała, że obywatel Rumunii był poszukiwany w związku z dokonaniem czynnej napaści na funkcjonariuszy mołdawskiej policji, kierowaniem wobec nich gróźb karalnych oraz uszkodzeniem pojazdu służbowego.
Cudzoziemiec został zatrzymany. Zgodnie z procedurą, został przekazany Prokuraturze Okręgowej w Przemyślu. Do wszczęcia procedury ekstradycyjnej będzie przebywać w areszcie.
Jest to już drugi przypadek zatrzymania na polsko-ukraińskiej granicy na odcinku podkarpackim poszukiwanego przez Interpol. W styczniu, na przejściu w Medyce, zatrzymano 44–letniego obywatela Mołdawii poszukiwanego przez rumuński wymiar sprawiedliwości. Miał się posłużyć na terenie Rumunii fałszywymi dokumentami.
W 2017 roku funkcjonariusze BiOSG zatrzymali 236 osób poszukiwanych przez Interpol, o 14 proc. więcej niż rok wcześniej.
PAP/RIRM
