twitter.com/KAS_GOV_PL

Podkarpackie: Pies służbowy Cedra pomógł wykryć przemyt papierosów

5-letni owczarek belgijski Cedra wyszkolony do wyszukiwania wyrobów tytoniowych pomógł funkcjonariuszom podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej w wykryciu papierosów ukrytych w przerobionym do przemytu samochodzie – poinformowała w środę rzecznik Izby Administracji Skarbowej, Edyta Chabowska.

Dodała, że kontrabanda została znaleziona w czasie kontroli, wjeżdżającego do Polski busa.

„W czasie kontroli okazało się, że samochód został przerobiony do przemytu. W specjalnie przygotowanych skrytkach ukrytych było 6,4 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy” – zaznaczyła.

Przeciwko podejrzanemu o przemyt kierowcy busa wszczęte zostało postępowanie karne-skarbowe. Na poczet kary grożącej mężczyźnie zabezpieczona została kwota 5 tys. złotych. Jak zaznaczyła rzecznik, zatrzymany został także samochód.

Edyta Chabowska podkreśliła, że to kolejny sukces Cedry w ostatnim czasie. Kilka dni temu pies pomógł funkcjonariuszom wykryć przemyt 2,2 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar ukryty był w progach pojazdu.

Rzeczniczka IAS powiedziała, że w listopadzie br. podczas kontroli na przejściach granicznych w województwie podkarpackim funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu udaremnili w sumie ponad 130 przypadków przemytu, głównie papierosów, ale także alkoholu oraz paliwa.

„Udaremniono także przypadki nielegalnego przewozu środków pieniężnych o łącznej wartości 80 tys. euro. W związku z wykrytymi przypadkami przemytu nałożono ponad 130 mandatów na kwotę 65 tys. zł” – podała Edyta Chabowska.

PAP

drukuj