fot. PAP/EPA

Plany pogłębienia jednolitego rynku

Liderzy unijnych państw – w konkluzjach ze szczytu Rady Europejskiej – opowiedzieli się za pogłębieniem współpracy w ramach jednolitego rynku ze szczególnym naciskiem na rozwój usług. To rozwiązania, które leżą w interesie Polski – mówił premier Mateusz Morawiecki.

W styczniu Polska odnotowała ogromną nadwyżkę w handlu usługami. Polskie firmy usługowe – ze względu na niższe koszty pracy, ale i przez lepszą jakość – są coraz bardziej konkurencyjne w Unii Europejskiej. Stąd zabiegi rządu, które mają poszerzyć swobodę świadczenia usług.

– Polska jest jednym z inicjatorów zabiegania o jednolity rynek europejski w kształcie jak najbardziej konkurencyjnym – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rada Europejska – w konkluzjach przyjętych na szczycie w Brukseli – poprosiła Komisję Europejską o przygotowanie do marca 2020 roku długofalowego planu, którego celem jest lepsze wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących jednolitego rynku.

– My wytyczamy pole gry dla przyszłej Komisji Europejskiej w obszarze polityki handlowej i polityki jednolitego rynku europejskiego – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Polska należy do głównych sygnatariuszy listu 17 państw w sprawie swobody świadczenia usług.

– Ponieważ jest to jedna ze swobód gospodarczych, które nie zostały we właściwy sposób wdrożone na jednolitym rynku europejskim, a jednocześnie jest to ta swoboda, która najlepiej służy gospodarce polskiej – podkreślił premier.

To działanie w interesie Polski – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Dla naszych przedsiębiorców, przedsiębiorców usługowych, sektora transportowego, budowlanego, informatycznego, dla naszych sprzedawców dóbr z sektora rolno-spożywczego i wszędzie indziej tam, gdzie polscy przedsiębiorcy świetnie sobie radzą na rynku europejskim, my skłaniamy Komisję Europejską do zwiększenia pola swobód dla przedsiębiorców małych, średnich, usługowych – wskazał Mateusz Morawiecki.

Według deklaracji premiera wszystkie konkluzje dotyczące gospodarki, jakie na szczycie w Brukseli przyjęła wczoraj Rada Europejska, będą z korzyścią dla polskich interesów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj