PiS: będą nowe inicjatywy ws. uczciwych wyborów prezydenckich

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje nowe inicjatywy w związku z nieprawidłowościami, które mogą zagrozić przebiegowi wyborów prezydenckich.

Liczne nieprawidłowości miały miejsce w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Obecnie istnieją duże problemy m.in. związane ze sporządzaniem list wyborców. Jest to winą wadliwego rządowego systemu „Źródło”.

Jak mówi poseł Jarosław Zieliński, były wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bardzo ważna jest obywatelska kontrola procesu przygotowania i przebiegu wyborów.

– Będę mówił o korpusie ochrony wyborów, o mężach zaufania, których będziemy chcieli desygnować do wszystkich komisji – nie wszędzie mamy wylosowanych członków obwodowych komisji wyborczych, więc mężowie zaufania będą musieli zastąpić te role, w znaczeniu pilnowania uczciwości wyborów. Bardzo ważną sprawą jest świadomość prawna, jaka powinna dotyczyć wszystkich mężów zaufania i członków obwodowej komisji wyborczej, dotycząca tego, jak powinien wyglądać proces głosowania, liczenia głosów oraz wcześniejszego przygotowania się do tych czynności. Taką świadomość powinni mieć mężowie prawa, żeby wiedzieli, jakie prawa im przysługują – powiedział Jarosław Zieliński.

Poseł Jarosław Zieliński wystąpi z pisemną prośba do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, aby zapewnili w komisjach obwodowych techniczną możliwość kopiowania protokołów.

RIRM

drukuj