fot. PAP/Albert Zawada

Personalne zmiany w Europarlamencie

Niedzielne wybory to – z jednej strony- koniec długoletnich, europejskich karier. Z drugiej strony w Parlamencie Europejskim będą nowe twarze. Najwięcej zmian czeka delegacje Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. 

Poseł Dariusz Joński to jeden z nowych deputowanych Koalicji Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim.

– To jest ogromne zobowiązanie, ale je – jestem o tym absolutnie przekonamy – wypełnimy – zaznaczył Dariusz Joński.

Z list KO do Brukseli pojadą byli ministrowie: Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka i Marcin Kierwiński. Do tego posłowie Marta Wcisło, Kamila Gasiuk-Pihowicz czy Bogdan Zdrojewski.

– Pierwszy raz po 10 latach mamy zwycięstwo. Oczywiście ma to bardzo duże znaczenie, nie tylko symboliczne – wskazał Bogdan Zdrojewski.

Mandat uzyskał mecenas Michał Wawrykiewicz z Wolnych Sądów oraz szef wizowej komisji śledczej – Michał Szczerba.

– Będziemy silnym, demokratycznym przedstawicielstwem Polski, która ma ambicje mieć wpływ. Na wszystko chcemy mieć wpływ – oznajmił Michał Szczerba.

Z list Koalicji Obywatelskiej mandatu nie zdobyła była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz – mimo, że była na drugim miejscu.

W delegacji Prawa i Sprawiedliwości także duże zmiany. Z Parlamentem Europejskim po 20 latach żegna się Ryszard Czarnecki.

– Pogodziłem się z tym, pracowałem w tej kampanii – podkreślił polityk.

Mandatu nie zdobył też wspierany przez prezydenta Andrzeja Dudę Wojciech Kolarski, a także Jacek Saryusz-Wolski, Anna Fotyga, Karol Karski, Beata Kempa, Witold Waszczykowski i Jacek Kurski, który w województwie mazowieckim uzyskał dopiero szósty wynik na liście PiS. Przeciwnikiem startu byłego prezesa TVP w wyborach europejskich był Mateusz Morawiecki. Były premier nie chciał komentować słabego wyniku Jacka Kurskiego.

– Jackiem Kurskim zajmuję się najwyżej przez sześć sekund – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Nowe twarze Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim to: Tobiasz Bocheński, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Małgorzata Gosiewska, Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik, Marlena Maląg, Arkadiusz Mularczyk, Piotr Müller, Daniel Obajtek i Jacek Ozdoba.

Konfederacja wysyła do Parlamentu Europejskiego sześcioro deputowanych. Mandat uzyskali: Anna Bryłka, Grzegorz Braun, Tomasz Buczek, Marcin Sypniewski, Stanisław Tyszka oraz Ewa Zajączkowska-Henrik, która w okręgu warszawskim zdobyła ponad 100 tysięcy głosów. Nowa deputowana przyznała, że w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego wyborcy stawiają na konkretne nazwiska.

– Wybierają konkretnych kandydatów, którzy spełniają ich oczekiwania i z którymi się zgadzają poglądowo – akcentowała Ewa Zajączkowska-Hernik.

 

Skromną, trzyosobową reprezentację wysyła do Parlamentu Europejskiego Lewica. Do Roberta Biedronia dołączają Krzysztof Śmiszek i Joanna Scheuring-Wielgus.

Brukselską przygodę kończą postkomuniści Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz, którzy nie uzyskali mandatu. Trzech posłów w Parlamencie Europejskim będą mieli PSL i Polska 2050. Mandat uzyskali Krzysztof Hetman, Michał Kobosko oraz Adam Jarubas.

– Ogólny wynik? Oczywiście liczyliśmy na więcej – przyznał Michał Kobosko.

Reelekcji nie uzyskała Róża Thun. „Powodem porażki mogą być jej poglądy” – zwrócił uwagę politolog, dr Andrzej Skiba.

– Euroentuzjastyczna retoryka pani Róży Thun w obliczu potężnych wyzwań i kontrowersji wokół kwestii takich jak Zielony Ład czy pakt migracyjny mogły wpłynąć na ostateczny wynik – mówił dr Andrzej Skiba.

Pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego w nowej odsłonie rozpocznie się 16 lipca.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl