PAP/EPA

Parlament Europejski: Szefowa KE wygłosiła orędzie o stanie UE

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła swoją wizję Europy. Wystąpienie niemieckiej polityk przed Parlamentem Europejskim trwało ponad godzinę. Było to jej pierwsze orędzie o stanie Unii Europejskiej, które dotyczyło m.in. kwestii klimatu i zdrowia. Wybrzmiała też zapowiedź wzmocnienia praw osób LGBTQI.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w tegorocznym orędziu na temat stanu Unii przedstawiła plany Komisji na najbliższy rok. Szefowa tzw. unijnego rządu proponuje zwiększyć do 2030 roku cel w zakresie redukcji emisji do co najmniej 55 proc. Jej zdaniem, jest to możliwe do zrealizowania i korzystne dla Europy.

Przypomnieć należy, że liderowanie UE w taki sposób na arenie światowej już wcześniej nie podobało się wielu europosłom w PE. Pomimo zapewnień ze strony KE o powstaniu dodatkowych milionów miejsc pracy w Unii, to modernizacja przemysłu w państwach członkowskich wspólnoty pociągnie za sobą spore środki finansowe, a gwarancją utrzymania unijnych pieniędzy na transformację mają być plany odbudowy, przygotowywane przez rządy państw członkowskich, a potem wysyłane do oceny przez Brukselę.

Von der Leyen zależy – jak podkreśliła – na czystym powietrzu dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. I tutaj pokłada ona nadzieję w Europejskim Zielonym Ładzie. Przewodnicząca KE mówiła też o sprawie zastąpienia węgla wodorem i produkcji czystej stali. Europa musi nadal chronić życie i nasze środowisko – podkreślała von der Leyen, zapowiadając wzmocnienie Europejskiej Agencji Leków oraz powstanie specjalnej agencji m.in. na rzecz rozwoju biomedycyny. W przyszłym roku we Włoszech na odbyć się globalny szczyt w sprawie zdrowia.

„Unia równości dla wszystkich” – tak kończyła swoje przemówienie w PE Ursula von der Leyen.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj