Para prezydencka weźmie dziś udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale

W Spale odbędą się dziś tradycyjne Dożynki Prezydenckie. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Przed południem sprawowana będzie Msza św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe. Po niej korowód dożynkowy wraz z Parą Prezydencką przejdzie na miejsce Ceremoniału Dożynkowego, gdzie głowa państwa wygłosi przemówienie.

Dożynki to święto wszystkich rolników, które jest okazją do podziękowania Bogu, ale także ludziom, którzy pomagali przy zbiorach – mówił senator Jerzy Chróścikowski.

Wiceprzewodniczący rolniczej ,,Solidarności” zwrócił uwagę na to, że sporym wyzwaniem dla polskiego rolnictwa jest dzisiaj wynegocjowanie korzystnej unijnej perspektywy finansowej.

– Stoimy przed nową perspektywą Unii Europejskiej, która jest już w tej chwili w negocjacjach. Nasz rząd zadeklarował, że będzie się starał wynegocjować jak najlepsze warunki, żebyśmy przynajmniej średnią europejską mieli i na to liczymy. Natomiast dzisiaj jest to problem i duże wyzywanie. Liczymy, że w tej całej sprawie będzie również nasz komisarz Janusz Wojciechowski i który będzie też takim, który będzie chciał, żeby więcej środków trafiło na wspólną politykę rolną dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, a nie mniej, jak jest obecnie – powiedział Jerzy Chróścikowski.

Tradycja Dożynek Prezydenckich sięga dwudziestolecia międzywojennego. Zainicjował je prezydent Ignacy Mościcki.

RIRM

drukuj