PAP/Piotr Polak

Palmiry: Ambasadorowie państw pochodzenia ofiar i więźniów obozu Mauthausen-Gusen rozmawiali nt. godnego miejsca pamięci ofiar

W Palmirach odbyło się dziś spotkanie ambasadorów reprezentujących państwa pochodzenia ofiar i więźniów obozu Mauthausen-Gusen. W trakcie obrad mówiono między innymi na temat utworzenia godnego miejsca pamięci ofiar.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski Vel Sęk zaapelował o wspólne działanie w tej sprawie.

– Gusen to istotny element świadomości historycznej i tragicznej spuścizny wielu społeczeństw oraz część naszego wspólnego, tragicznego europejskiego dziedzictwa. Jego upamiętnienie to nasza wspólna sprawa. Bardzo liczę na Państwa współdziałanie w tej sprawie szanowni Państwo ambasadorzy, przedstawiciele ambasad. Liczę, że ta unikalna szansa, która wciąż jest przed nami, gdzie wciąż wiele tych miejsce jeszcze na terenie obozu KL Gusen nie zostało zdewastowanych i można je godnie upamiętnić, że wspólnie weźmiemy odpowiedzialność za realizację tego wyzwania – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski Vel Sęk.

Zespół byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen położony jest w pobliżu Linzu w Austrii. Wśród jego więźniów największą grupę stanowili Polacy.

Po wojnie na miejsce upamiętnienia działających na terenie Austrii obozów zaadaptowany został obóz w Mauthausen.

Pozostałości po KL Gusen zostały w znacznej części zniszczone, zaś tereny poobozowe – podzielone i sprzedane prywatnym właścicielom.

RIRM

drukuj