fot. PAP/Michał Dzikowski

Pakistańscy himalaiści odwołali poszukiwania ciała Tomasza Mackiewicza

Pakistańscy himalaiści, którzy zamierzali rozpocząć akcję poszukiwawczą ciała Tomasza Mackiewicza, poinformowali na facebookowym koncie Pakistan Mountain News, że akcja została odwołana.

Informując o odwołaniu poszukiwań ciała Polaka, himalaiści wskazują na „nieuniknione powody”. Wśród osób, które miały wziąć udział w akcji, był m.in. Hassna Jaan, doświadczony himalaista, który w 2014 r. zdobył szczyt K2.

O trudnościach w zorganizowaniu akcji poszukiwawczej mówił wcześniej na antenie TVP Jerzy Natkański, himalaista z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

To wiąże się z organizacją zupełnie nowej wyprawy. Z zakładaniem obozów, poręczowaniem odcinków między obozami. To będzie trwało tyle, co normalna wyprawa – dwa miesiące albo i trzy i też nie wiadomo, jak się skończy – powiedział Jerzy Natkański.

Najtrudniejsze wyzwania, jakie czekały na pakistańskich wspinaczy, to m.in. złe warunki pogodowe, potrzeba dostarczenia sprzętu wspinaczkowego na wysokość 8 tys. metrów, aklimatyzacja i zlokalizowanie ciała Tomasza Mackiewicza.

Jak poinformowała żona Tomasza Mackiewicza, najbliższa rodzina przygotowuje symboliczny pogrzeb, który będzie miał charakter otwarty.

„Msza św. w intencji Tomka zostanie odprawiona w środę, 14 lutego, o godz. 15:00 w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu” – napisała na Facebooku.

TVP Info/RIRM

drukuj