fot. flickr.com

Osoby w kwarantannie będą mogły przeprowadzić test na koronawirusa nie wychodząc z samochodu

Osoby w kwarantannie będą mogły przeprowadzić test na koronawirusa bez wychodzenia z samochodów. Ministerstwo Zdrowia uruchamia centra testowe w formie tzw. drive-thru.

Docelowo mają się one pojawić przy każdym szpitalu w Polsce, gdzie są rozstawione namioty do tzw. triażu. Segreguje się w nich pacjentów i separuje tych z podejrzeniem koronawirusa.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił na konferencji prasowej, że w pierwszej kolejności z nowej formy testowania mają skorzystać osoby przebywające na kwarantannie.

– Na przykład 12. doby kwarantanny taka osoba podjedzie do punktu samochodem i zostanie bez wysiadania z samochodu pobrana próbka od pacjenta. W ciągu dwóch dni będzie wynik i będziemy już wiedzieli, czy dana osoba musi dalej pozostać w kwarantannie, czy też z kwarantanny może być zwolniona. Przypomnę, że w tej chwili w Polsce w kwarantannie jest 87 tys. osób. To będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chcemy, aby punkty pobrań działały między 8.00 a 18.00. Myślę, że to będzie skorelowane ze służbami sanitarnymi, które będą kierować osoby do punktów w odpowiednich godzinach. Mam nadzieję, że to zdecydowanie zwiększy ilość pobrań w Polsce – oznajmił Waldemar Kraska.

Resort zdrowia nie wyklucza, że w przyszłości z testu na koronawirusa bez wychodzenia z samochodu będą mogły skorzystać także osoby, które nie są objęte kwarantanną.

Obecnie w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 11 067 osób, z których 499 zmarło.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl