fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Osoby, które poniosą straty w wyniku ustawy o ochronie zwierząt, otrzymają rekompensaty

Będą rekompensaty dla tych, którzy poniosą straty w wyniku ustawy o ochronie zwierząt. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował, że będzie to jedno z pierwszych zadań nowego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy.

Rekompensaty mają być negocjowane ze środowiskiem, które ma je otrzymać. Radosław Fogiel podkreślił, że odszkodowania nie będą symboliczne, a adekwatne do poniesionych strat. Według polityka, tzw. piątka dla zwierząt ma wzmocnić pozycję polskiego rolnictwa na rynkach w Europie i na świecie.

– Nie jest to projekt antyrolniczy. Jest to projekt zapewniający cywilizowane warunki bytowania zwierzętom. Jeśli chodzi o rolnictwo, stanowisko Zjednoczonej Prawicy jest znane i niezmienne. My szanujemy pracę polskiego rolnika i chcemy, by rolnictwo odgrywało coraz większą rolę na rynkach europejskich i światowych i do tego będziemy dążyć. Oczywiście rolą pana ministra będzie m.in. rozmowa o rekompensatach dla tych branż, które mogą zostać uszczuplone przy wprowadzaniu tej ustawy – poinformował Radosław Fogiel.

Ustawa o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królików. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu.

Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ich ogłoszenia. Regulacjom sprzeciwiają się rolnicy i hodowcy, którzy w minioną środę zorganizowali kolejny protest w Warszawie.

RIRM

drukuj