fot. flickr.com

Opozycja zarzuca rządowi opieszałość w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

Harmonogram konsultacji Krajowego Planu Odbudowy jest znany i jasny, jednak opozycja posługuje się fake newsami – powiedział w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda.

Opozycja domagała się informacji na temat ratyfikacji umowy o funduszu odbudowy oraz założeń Krajowego Planu Odbudowy. Szef PO, Borys Budka, mówił, że rząd, który jest skupiony na wewnętrznych rozgrywkach, nie ma czasu na najważniejsze kwestie. Polityk zarzucił, że Polska może nie zdążyć z przedstawieniem dokumentu Komisji Europejskiej.

Ratyfikacja umowy o funduszu odbudowy przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do tego, aby jej zapisy weszły w życie. To nowy instrument, który ma pomóc unijnym gospodarkom podnieść się po pandemicznym kryzysie. Podstawą jego finansowania ma być nowy mechanizm wspólnego unijnego długu i nowe wspólnotowe podatki. Polska ma otrzymać w ten sposób 250 mld zł.

Stopień absurdu w narracji opozycji jest niezwykły. W piątek pokażemy Krajowy Plan Odbudowy i ruszą konsultacje – powiedział wiceminister Waldemar Buda.

– Wszystko jest jasne w zakresie agendy i harmonogramu przygotowania Krajowego Planu Odbudowy. Od kilkudziesięciu dni wiemy krok po kroku, co będziemy robić. Jeżeliby tylko otworzyć, a nie czytać politycznych wpisów, nie atakować rządu, a przeczytać merytoryczne wpisy, to panie pośle Budka: na pewno pan by wiedział, że konsultacje społeczne rozpoczynają się jutro. Proszę czytać nie fake newsy, tylko prawdziwe informacje. Rozpoczynają się konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. Nie ma w tym zakresie najmniejszych wątpliwości – mówił wiceminister Waldemar Buda.

W ramach konsultacji odbędą się debaty tematyczne. Na wtorek zaplanowano debatę dot. zielonej energii oraz zrównoważonej mobilności. Dwa dni później odbędzie się debata poświęcona poprawie funkcjonowania ochrony zdrowia. Następnie omawiane będą kolejne obszary.

Krajowy Plan Odbudowy powinien zostać przedstawiony KE do końca kwietnia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj