fot. polska-zbrojna.pl

Ok. 500 żołnierzy spędzi święta poza granicami Polski

Ok. 500 polskich żołnierzy pełniących obecnie służbę na misjach poza granicami kraju spędza święta Bożego Narodzenia z dala od rodzin. Zaangażowanie polskich żołnierzy w organizowanie i przeżywanie świat na misjach wynika przede wszystkim z potrzeby serca i wiary.

Pomimo trudności żołnierze robią wszystko, by święta przeżywane na obcej ziemi były jak najbardziej podobne do tych, które są obchodzone w kraju – mówi ks. płk. Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Wojska Polskiego.

– Nie wszyscy mogą przeżyć te dni ze swoimi rodzinami. Należą do nich żołnierze, którzy pełnią służbę na misjach pokojowych poza granicami kraju. W tych dniach ponoszą oni dużo większe wyrzeczenie, bo tylko telefonicznie mogą złożyć życzenia swoim najbliższym. O tych wszystkich żołnierzach, o tych, którzy są międzynarodowymi obserwatorami na terenach, gdzie toczą się konflikty zbrojne będziemy pamiętać podczas Pasterki w katedrze polowej Wojska Polskiego. W Wojsku Polskim z wielką pieczołowitością kultywuje się tradycję wspólnej Wigilii i wspólnego świętowania. Tam, gdzie są księża kapelani będzie uroczyste błogosławieństwo opłatków i Pasterka – powiedział ks. płk. Zbigniew Kępa.    

Podczas Świąt Bożego Narodzenia żołnierze pamiętają o modlitwie za tych, którzy zginęli podczas pełnienia służby. Pamięć modlitewna to istotny wyraz solidarności wszystkich żołnierzy.

RIRM

drukuj