fot. flickr.com

Od soboty obowiązują nowe zasady logowania do bankowości elektronicznej

Od soboty obowiązują nowe zasady logowania do bankowości elektronicznej i elektronicznych transakcji płatniczych. Zmiany wynikają z unijnej dyrektywy.

Na skutek regulacji inaczej zalogujemy się do kont internetowych. Tożsamość użytkownika będzie weryfikowana podwójnie. Częściej wpisywany będzie też kod PIN przy płatności kartą. Nowe przepisy bankowe mają zwiększyć bezpieczeństwo i usprawnić realizację płatności bezgotówkowych.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk apelował na antenie Radia Maryja o zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa w pierwszych dniach obowiązywania przepisów.

– Mimo tego, że mówimy o poprawie bezpieczeństwa, to ten najbliższy okres będzie najbardziej niebezpieczny. Oszuści to wiedzą i być może w tych dniach będą próbowali wyciągnąć od klientów na przykład numery PIN. Bank nigdy o to nie pyta. Jeśli ktoś przeprowadza transakcję elektroniczną, to takie pytanie o PIN może się pojawić, ale tylko wtedy, gdy klient sam inicjuje taką transakcję. Nie trzeba reagować na maile, że bank życzy sobie, żebyśmy podali PIN. Banki się tak nie zachowują – wskazał Zbigniew Kuźmiuk.

Unijna dyrektywa dotycząca usług płatniczych objęła wszystkie kraje Wspólnoty. Wprowadzenie zmian w Polsce jest możliwe dzięki noweli ustawy o usługach płatniczych z 20 czerwca 2018 roku. Zgodnie z nią banki i inne instytucje finansowe miały czas na wdrożenie przepisów do 14 września.

RIRM

drukuj