Od nowego roku koniec z użytkowaniem wieczystym

Dobra informacja dla właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych – od przyszłego roku z polskiego prawa zniknie użytkowanie wieczyste gruntów. Dzięki rządowej ustawie automatycznie zamieni się ono w pełną własność. Trzeba będzie jednak zapłacić opłatę przekształceniową.

Było użytkowanie wieczyste. Będzie własność. I to już za kilka dni. Wraz z nadejściem nowego roku wejdzie nowe prawo. Rządowa ustawa przyjęta przez Sejm automatycznie zamieni użytkowanie wieczyste we własność.

– To dobrze, to bardzo dobra zmiana. To jest rozwiązanie, na które czekało wielu Polaków – mówi poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Za przekształcenie trzeba będzie jednak zapłacić. Dotychczasowe opłaty będą obowiązywały jeszcze przez 20 lat. Ale jak tłumaczy Ewa Jemielity, radna Poznania, przy zapłacie z góry przewidziano duże upusty.

– Jeżeli nowy właściciel zdecyduje się uiścić te 20 opłat jednorazowo, będzie mógł skorzystać z 60 procentowej bonifikaty – wskazuje Ewa Jemielity.

60 procentowa bonifikata dotyczy gruntów należących do Skarbu Państwa. W przypadku gruntów, których właścicielem jest samorząd, to gminy, powiaty czy województwa określają wysokość ulgi. Większość samorządów ustaliła bonifikaty na poziomie 60 procent. Teraz jednak systemowe rozwiązanie problemu proponuje Senat. W myśl przepisów warunki udzielania bonifikat od opłaty za dany rok lub opłaty jednorazowej, za nabycie prawa własności, określone w zarządzeniu wojewody lub uchwale rady albo sejmiku zaczną obowiązywać od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zostały przyjęte i weszły w życie. Dziś jedną z najwyższych w kraju ulgę zaproponowały swoim mieszkańcom władze Gdańska i Poznania.

– Dzięki uchwale klubu radnych PiS, obowiązuje w mieście bonifikata wynosząca aż 95 procent – dodaje Ewa Jemielity, radna PiS z Poznania.

Prawo użytkowania wieczystego to przepis wprowadzony w latach 60’. Chodziło wówczas o to, aby nieruchomości gruntowe w miastach były własnością państwa. Dobrze, że kończymy z tym reliktem PRL – uważa poseł PiS Tadeusz Dziuba.

– Prawo użytkowania wieczystego to takie ułomne prawo własności. Bardzo niewygodne dla tych, którzy tą własnością ułomną dysponowali. I bardzo dobrze się stało, że rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się na ustawowe zlikwidowanie tej instytucji prawnej i przekształcenie jej na określonych warunkach w regularne prawo własności – mówi Tadeusz Dziuba.

Użytkownikami wieczystymi jest dziś aż 2,5 mln Polaków. Nowa ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl