Obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty – do komisji

Określenie zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty, w tym m.in. kwestie kształcenia i odpowiedzialności zawodowej – przewiduje obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który skierowano w czwartek do prac w komisji zdrowia.

Za dalszym procedowaniem opowiedziały się w debacie kluby PO, PiS i PSL; przedstawiciel SLD nie zabrał głosu.

Przedstawiając stanowisko wnioskodawców, Ernest Wiśniewski z zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska podkreślał, że ustawa przyniesie same korzystne zmiany – dla pacjentów, dla środowiska medycznego oraz dla państwa.

„Bezpieczeństwo pacjentów, poprawa dostępności do usług i oszczędności dla państwa to oś zmian” – podkreślał Ernest Wiśniewski.

Jak przypominał, obecnie zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

 Według Wiśniewskiego zawód fizjoterapeuty bez odpowiedniego wykształcenia wykonuje – według różnych szacunków – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób.

„Pacjenci szukający pomocy poza systemem refundowanym nie mają praktycznie żadnych możliwości weryfikacji świadczeniodawców” – podkreślił Ernest Wiśniewski.

Może to, jak mówił, skutkować uszczerbkiem na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet utratą życia. Wskazywał przy tym, że w Polsce czeka się na wizytę u fizjoterapeuty w ramach NFZ od kilku do kilkunastu miesięcy.

Projekt przewiduje uregulowanie zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty, w tym kształcenia, uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu i zasad odpowiedzialności zawodowej, a także utworzenie samorządu zawodowego fizjoterapeutów.

W myśl projektu zawód fizjoterapeuty polegać ma m.in. na samodzielnej kwalifikacji pacjenta do poddania zabiegom fizjoterapeutycznym; dobieraniu i dostosowywaniu zabiegów fizjoterapeutycznych (w tym masażu), wyrobów ortopedycznych i pomocniczych wyrobów medycznych oraz nauczaniu prawidłowego posługiwania się nimi oraz prowadzeniu dokumentacji medycznej oraz wydawaniu opinii odnośnie stanu osób poddawanych fizjoterapii.

Fizjoterapeuta będzie mógł prowadzić także prace naukowo-badawcze w zakresie swoich kwalifikacji, działać na rzecz popularyzacji zachowań prozdrowotnych oraz będzie miał prawo do nauczania zawodu fizjoterapeuty.

Funkcje kontrolne w zakresie wykonywania zawodu fizjoterapeuty pełnić miałaby Krajowa Rada Fizjoterapeutów. Projekt przewiduje utworzenie Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów w którym gromadzone miałby być dane fizjoterapeutów posiadających prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Podczas czwartkowej debaty Lidia Gądek (PO) oceniła, że aktualny stan prawny jest niekorzystny. „Prowadzenie prawidłowej rehabilitacji to zadanie trudne, odpowiedzialne, wymagające kształcenia i doświadczenia; obecnie usługi wykonuje wiele osób niekompetentnych. Pacjent, szukając usług, naraża się na niebezpieczeństwo” – powiedziała.

Halina Olędzka (PiS) oceniła, że projekt w tym kształcie ma wiele mankamentów i budzi wiele pytań, ale klub PiS z szacunku dla obywatelskiego charakteru projektu wnioskuje o skierowanie go do dalszych prac w komisji.

Dariusz Cezar Dziadzio (PSL) ocenił, że projekt zapewni bezpieczeństwo pacjentów i rozwój dla środowiska, a także ułatwi znalezienie oszczędności w systemie ochrony zdrowia. Podkreślił, że będąc przedstawicielem PSL, które złożyło swój projekt dot. fizjoterapeutów, nie traktuje obywatelskiego projektu jako konkurencyjnego ale jako wsparcie.

Procedowany poselski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (zgłoszony w lipcu 2014 r.) zakłada m.in. wprowadzenie różnych stopni specjalizacji w zawodzie fizjoterapeuty; określa kompetencje osób wykonujących ten zawód, wprowadza również organizację i zadania samorządu zawodowego fizjoterapeutów.

Wiceminister zdrowia Anna Łukasik powiedziała, że resort widzi zasadność i konieczność uregulowania zawodu fizjoterapeuty. Dodała, że MZ po zapoznaniu się z projektem obywatelskim opowiada się za doprecyzowaniem go pod względem merytorycznym jak i legislacyjnym. Jak dodała, zasadne jest procedowanie projektów poselskiego i obywatelskiego łącznie.

MZ opracowało własny projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, ale – jak poinformował niedawno resort – „nie został on wskazany jako projekt proponowany do procedowania w okresie do końca tej kadencji Sejmu”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl