Nikaragua: opozycyjny polityk skazany na karę 30 lat więzienia
Chester Membreno, nikaraguański polityk opozycyjny, przeciwnik rządów prezydenta Daniela Ortegi, został skazany na łączną karę 30 lat więzienia za działalność terrorystyczną – poinformowało w sobotę EFE.
Membreno, z zawodu prawnik, członek opozycyjnej partii Obywatele dla Wolności jest jednym z grupy liczącej od 340 do 674 osób, które zostały aresztowane po protestach w 2018 i przez organizacje praw człowieka uznawane są za więźniów politycznych.
Rząd Nikaragui uznaje więźniów za „terrorystów”, „zamachowców” i „zwykłych przestępców”.
Chester Membreno został oskarżony o terroryzm, kierowanie protestami i marszami w Masaya, mieście leżącym 28 km na południe od Managui.
W dniu, w którym sędzia Adela Cardozana skazała Membreno na 30 lat więzienia, odbywał się pogrzeb jego 68-letniej matki.
Do protestów doszło w kwietniu ubiegłego roku przy próbie wprowadzenia reformy systemu emerytalnego, która przewidywała zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne i jednoczesne obniżenie emerytur. Manifestujący żądali odstąpienia od planowanej reformy, a także poprawy warunków życia i zniesienia ograniczeń wolności słowa.
Mimo odstąpienia od planów wprowadzenia reformy, protesty narastały; dochodziło do krwawych zamieszek, w których – według organizacji humanitarnych – śmierć poniosło od 325 do 561 osób, od 340 do 674 osób zostało uwięzionych, a setki osób uznano za zaginione.
Według prezydenta Ortegi śmierć poniosło 199 osób, a 340 zostało uwięzionych.
Prezydent Daniel Ortega, lider Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Sandino (FSLN), który w 1979 roku przejął władzę w kraju po obaleniu dyktatury i sprawował ją do lat 90., by ponownie odzyskać wpływy w 2007 r., jest dziś jednym z najbardziej znienawidzonych polityków w kraju. Opozycja zarzuca mu ograniczanie swobód obywatelskich, zapędy dyktatorskie i nadmierną koncentrację władzy w jednych rękach.
PAP/RIRM