NBP: Srebrna moneta na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

Srebrna moneta o nominale 10 zł na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego zostanie 12 grudnia wprowadzona do obiegu – poinformował w środę Narodowy Bank Polski (NBP).

Jak czytamy w komunikacie, srebrna moneta wyemitowana została w nakładzie do 15 tys. sztuk, a jej cena wynosi 120 zł brutto. Monetę będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Jak czytamy w folderze emisyjnym, moneta ma upamiętnić 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego, które zaczęto tworzyć po zakończeniu I wojny światowej w 1918 r.

„Od pierwszych dni swego istnienia polskie lotnictwo włączyło się w walkę o utrzymanie odzyskanej niepodległości. (…) Polscy lotnicy zapisali chlubne karty w historii II wojny światowej. Walczyli nad Francja, Wielka Brytania, w bitwie o Atlantyk, nad Afryka i w bombowej ofensywie nad Niemcami aż do zakończenia wojny w maju 1945 r.” – pisze w folderze emisyjnym Wojciech Krajewski, konsultant merytoryczny Muzeum Wojska Polskiego.

Dodał, ze „po upadku systemu komunistycznego i demokratycznych przemianach lat 1989-1991, lotnictwo wojskowe Rzeczypospolitej Polskiej, będącej od 1999 r. członkiem NATO, przechodzi obecnie proces modernizacji. Jest wyposażane w nowoczesny sprzęt latający”.

W komunikacie NBP zaznaczono, ze rewers monety nawiązuje do początków polskiego lotnictwa wojskowego. Pokazano na nim sylwetkę samolotu myśliwskiego Fokker E.V (D.VIII), na jakim latali polscy piloci. Samolot ma na skrzydłach duże biało-czerwone szachownice – znak rozpoznawczy polskiego lotnictwa wojskowego przyjęty w 1918 r. Nad nim umieszczono zaprojektowana przez prof. Władysława Gruberskiego i wprowadzona w 1919 r. odznakę pilota wojskowego, tzw. gapę, przedstawiająca orła z rozpostartymi w locie skrzydłami, trzymającego w dziobie wieniec laurowy. Całość umieszczona jest na tle widocznej z lotu ptaka siatki pól.

Z kolei na awersie monety, nawiązującym do współczesnego polskiego lotnictwa wojskowego, przedstawiono sylwetki dwóch samolotów F-16 w locie – napisano.

Dodano, ze kolejna emisja zaplanowana jest na 18 grudnia 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu złotą monetę kolekcjonerską w kształcie sztabki o nominale 100 zł „Powrót złota do Polski”.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl