fot. attheu.utah.edu

Naukowcy odkryli najstarsze ślady ssaków na wybrzeżu

Najstarsze odciski łap ssaków, pozostawione na pograniczu lądu i morza – opisują naukowcy na łamach „Scientific Reports”. Pozostawiły je zwierzęta wielkości niedźwiedzi, żyjące 58 mln lat temu, które żerowały wzdłuż wybrzeża.

Skamieniałe tropy to najwcześniejsze świadectwo obecności ssaków na wybrzeżu. Pozostawiły je prehistoryczne ssaki wielkości niedźwiedzia. Znalezisko pochodzi ze skalnej formacji Hanna w stanie Wyoming (USA). Odkryte zostało przez naukowców z University of Utah i Texas A&M Natural Resources Institute.

Obecnie stan Wyoming znajduje się setki kilometrów od wybrzeża oceanu, ale ok. 58 mln lat temu obszar pokryty był płytkim morzem z mnóstwem lagun. Na tych lagunach żerowały duże ssaki podobne do hipopotamów.

Tropy ciągną się na długości ok. jednego kilometra, a pozostawione zostały przez osobniki dwóch gatunków.

Wiek śladów pomogły określić naukowcom mikroskopijne cząstki roślin i pyłki. Przed tym odkryciem najwcześniejsze znane świadectwo interakcji ssaków lądowych ze środowiskiem morskim pochodziło sprzed ok. 49 mln lat.

Więcej na ten temat: https://attheu.utah.edu/uncategorized/mammal-tracks/

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl