Narysowałem flagę, godło przykleiłem na okno

Z Wojtkiem, Krzysztofem i Tymoteuszem, młodymi uczestnikami obchodów Święta Niepodległości w Krakowie, rozmawia Marek Żelazny



Wiesz, jakie mamy dziś święto?

Wojciech Kądziołek (lat 8):
Tak, to jest Święto Niepodległości. Ten dzień jest wielkim świętem dla Polaków, bo 91 lat temu odzyskaliśmy wolność.

Jak przygotowałeś się do obchodów tego narodowego święta?

Krzysztof Chmielecki (lat 9):
Narysowałem flagę i godło, które przykleiłem na okno, wywiesiłem też na balkonie flagę.

W jaki sposób należy obchodzić ten dzień?

Tymoteusz Chmielecki (lat 10):
To jest Święto Niepodległości, dlatego trzeba uczcić tych, którzy zginęli za Ojczyznę. Należy pójść do kościoła i pomodlić się za tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolność Polski.

Krzysztof: Można odwiedzić groby żołnierzy i złożyć kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Tymoteusz: Można też przyjść na grób Marszałka Józefa Piłsudskiego do krypty na Wawelu i złożyć mu hołd.

A kim był Marszałek Piłsudski?

Tymoteusz
: Był Wodzem Naczelnym, dowódcą Wojska Polskiego, dzięki któremu Polska, po zakończeniu I wojny, odzyskała wolność. Wiem też, że mówiono o nim „dziadek”.

Wiesz dlaczego?

Tymoteusz:
Bo lubił dzieci i lubił z nimi rozmawiać. Na pewno był kochany przez wszystkich, przez cały Naród.

Dziękuję Wam za rozmowę.

drukuj