Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny przyznał Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Pośmiertnie otrzymali je badacze kresów Roman Aftanazy oraz Anatol Sulik. Nagroda trafiła również do Czesława Blicharskiego badacza dziejów Tarnopola, Olega Zakirova – badacza zbrodni katyńskiej oraz do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Instytut Pamięci Narodowej nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej przyznaje od 2002 roku.

– Nasi laureaci dotykają wszystkich najważniejszych punktów, elementów naszej najnowszej historii. Przez pryzmat ich działalności możemy patrzeć na historię Polski i Polaków – powiedział Łukasz Kamiński, prezes IPN.

W tym roku nagroda trafiła do badaczy Kresów i krzewicieli wiedzy o nich. Pośmiertnie otrzymał ją Roman Aftanazy, historyk i bibliotekarz. Jego wielkie dzieło: „Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej” do dziś służy naukowcom – podkreśla prof. Jan Malicki.

– Tyle lat upłynęło, Roman Aftanazy nie żyje, a to dzieło żyje po nim i będzie zawsze żyło – zaznaczył prof. Jan Malicki.

Wręczenia nagrody nie doczekał się niestety Anatol Sulik, który zmarł w kwietniu. Jego pasją była historia Wołynia. Opiekował się polskim dziedzictwem na kresach. Wspierał lokalne parafie. Dbał o polskie grody. Nagrodę odebrał jego syn, Edward Sulik.

Kustoszem Pamięci został także Czesław Blicharski. Lotnik 300 dywizjonu bombowego „Ziemi mazowieckiej”. Swoje życie poświęcił badaniom dziejów rodzinnego Tarnopola. Czesław Blicharski nie mógł osobiście odebrać nagrody, zrobiła to w jego imieniu Zuzanna Kurtyka, która zacytowała również jego słowa.

 – Nagrody to nie moja zasługa, to zasługa idei, której służę. Widzę dziś, że moje życie ułożyło się w podwójny wzór – jedna jego linia, to Kresy Wschodnie, druga to służba Ojczyźnie – powiedziała Zuzanna Kurtyka.

Wyróżniony został również Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, który broni godności imiennie i pamięci AK oraz kultywuje tradycję Polskiego Państwa Podziemnego oraz konspiracji antykomunistycznej. Nagrodę odebrał wiceprezes związku Mieczysław Szostek.

– Pozostało nas kilka tysięcy, ale wszyscy ci, którzy pozostali przyjęli w testamencie obowiązek uczczenia naszej walki o niepodległość. Ona jest wypisana na naszych szyldach i w naszych sercach – zwrócił uwagę Mieczysław Szostek.

Tytułem Kustosza Pamięci uhonorowano również Olega Zakirowa. Były major KGB na własną rękę badał zbrodnie katyńską. Dotarł do nieznanych wcześniej faktów na jej temat. Z tego powodu musiał opuścić Rosję. Oleg Zakirow ze względu na obecną sytuację międzynarodową zdecydował się nie odbierać nagrody.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl