Nagroda Komisji Europejskiej dla Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS, czyli działania Akademickiego Związku Sportowego na rzecz sportowców z niepełnosprawnościami, zostały uznane przez Komisję Europejską jako jedne z trzech najlepszych w Europie. Komisja Europejska przyznała nagrodę AZS podczas gali podsumowującej konkurs #BeINclusive.

Konkurs #BeInclusive EU Sport Awards to inicjatywa Komisji Europejskiej skierowana do instytucji publicznych, prywatnych i pozarządowych, których działania są ukierunkowane

Jestem niezwykle dumna, że nasz projekt Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS dla osób z niepełnosprawnościami został doceniony przez Komisję Europejską. Jest to niezwykły sukces całego teamu. Przyczynić się on może do wdrożenia idei na arenę europejską, ponieważ w Polsce sprawdził się w 100 procentach. Jest to kolejny krok do upowszechniania kultury fizycznej wśród osób z niepełnosprawnościami – mówi Marta Dalecka, wiceprezes ZG AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami.

W tegorocznej edycji udział wzięło 181 projektów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. W pierwszym etapie Komisja EU wyłoniła pomysły, które awansowały do TOP-9 najbardziej wpływowych projektów wykorzystujących sport do zwiększenia integracji społecznej w Europie. Trzema najlepszymi inicjatywami zostały ogłoszone projekty z Polski, Portugalii i Francji.

Integracyjne Mistrzostwa Polski to projekt, w którym najważniejsi są ludzie, tacy sami, wcale nie inni z powodu niepełnosprawności, bo przecież każdy z nas jest inny i potrzebuje w czymś pomocy – mówi Anna Stefaniak, uczestniczka zawodów, reprezentantka UMCS Lublin.

Projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS realizowany jest od pięciu lat. W tym czasie przeprowadzono pięć cykli rozgrywek, obejmujących łącznie 39 zawodów dla studentów i pracowników uczelni wyższych z niepełnosprawnościami. Ponad 1700 uczestników mogło rywalizować w takich dyscyplinach jak: badminton, bilard, boccia, bowling, e-sport, goalball, pływanie, showdown, strzelectwo sportowe, szachy, tenis stołowy oraz żeglarstwo.

Od początku projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt wspierają również Grupa LOTOS oraz Ministerstwu Sportu.

Biuro Prasowe AZS

drukuj