MŚ w łyżwiarstwie szybkim. Kobieca drużyna na 5. miejscu, rekord Polski Kai Ziomek

Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek i Karolina Gąsecka zajęły piąte miejsce w rywalizacji drużynowej podczas łyżwiarskich mistrzostw świata na dystansach, które odbywają się w amerykańskim Salt Lake City. Rekord Polski na dystansie 500 metrów poprawiła Kaja Ziomek.

Przypomnijmy, że w czwartek Czerwonka wraz z Kają Ziomek i Andżeliką Wójcik wywalczyła brązowy medal w drużynowym sprincie. W biegu drużynowym – dłuższym, obejmującym sześć rund – rywalizacja była już trudniejsza, a na starcie stanęło więcej drużyn. Polki jechały w drugim biegu z Amerykankami i okazały się od nich lepsze, podobnie jak od Chinek, które jechały samotnie tuż przed nimi. Kolejne ekipy były już jednak zdecydowanie lepsze, a wygrały fenomenalne Japonki, które nie dały szans Holenderkom. Polki miały najszybszy przejazd w tym sezonie, ale do medalu brakło im ponad pięć i pół sekundy.

Zanim kobiece drużyny wyszły na lód, na Utah Olympic Oval rywalizowali panowie na najdłuższym dystansie – 10 tysięcy metrów. W stawce nie było Polaków, a zwyciężył Kanadyjczyk Graeme Fish, który ustanowił nowy rekord świata.

W ostatniej części piątkowej rywalizacji na tor wyszli sprinterzy i sprinterki, którzy mieli do pokonania dystans pięciuset metrów. Pierwsi startowali panowie – Artur Nogal kolejny raz w tym sezonie pobił rekord życiowy, co pozwoliło mu na zajęcie szesnastego miejsce. Na 21. pozycji uplasował się Piotr Michalski.

Również szesnastą lokatę na dystansie 500 metrów zajęła Kaja Ziomek, która o trzy setne sekundy poprawiła swój rekord Polski. Rekord życiowy ustanowiła również na tym samym dystansie Andżelika Wójcik, plasując się finalnie na 21. pozycji.

W sobotę rywalizacja na Utah Olimpic Oval rozpocznie się o godz. 21.35 czasu polskiego. Na początek na dystansie pięciu tysięcy metrów ścigać się będą kobiety, a następnie zawodnicy przystąpią do rywalizacji na 1000 metrów – najpierw panowie, a później panie. Na koniec dnia odbędzie się rywalizacja drużynowa mężczyzn. Mistrzostwa Świata na dystansach zakończą się w niedzielę.