Mjr Leon Barszcz ps. „Buk” kończy 99 lat. To weteran AK i przyjaciel gen. R. Kuklińskiego

fot. Małgorzata Kupiszewska

W Białobrzegach 99 urodziny obchodzi dziś mjr Leon Barszcz ps. „Buk” – weteran Armii Krajowej, dowódca grupy konspiracyjnej w miejscowości Niedabyl oraz przyjaciel gen. Ryszarda Kuklińskiego. Jego niezłomność, bezinteresowne poświęcenie się sprawom społecznym i zaangażowanie w wychowanie kolejnych pokoleń stawia go w rzędzie wyjątkowych postaci i czyni zeń wzór godny naśladowania.

fot. Małgorzata Kupiszewska

Mjr Leon Barszcz ps. „Buk” urodził się w 1922 r. Dziś w rodzinnym mieście – Białobrzegach – obchodzi swoje 99 urodziny. W niedzielę 27 czerwca w jego intencji sprawowana była Msza św. Bliscy Mjr. podkreślają jego głęboką wiarę w Boga.

Był aktywnym działaczem ruchu niepodległościowego tworzył partyzantkę na ziemi białobrzeskiej, prowadził nabór, szkolił żołnierzy polskiego podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego. Z narażeniem życia przechowywał broń i ważne dokumenty. To powiernik największej tajemnicy swojego przyjaciela płk. (pośmiertnie gen.) Ryszarda Kuklińskiego. Zasiadał w komitecie upamiętnienia oficerów zamordowanych w Katyniu, był inicjatorem i fundatorem Kamienia Katyńskiego ze znamiennym napisem „z pól ojców naszych”.

Poznanie Romana Barszcza i jego brata kpt. Leona Barszcza było dla mnie decydującym i przełomowym wydarzeniem. To dzięki braciom Barszczom poznałam prawdziwą historię  płk. Ryszarda Jerzego Kuklińskiego. Dowiedziałam się o jego przyjazdach na wakacje z Warszawy do Niedabyla (miejsca urodzenia ojca Stanisława Kuklińskiego), o wspólnych zabawach i psotach, jakie Romek i Rysiek wyprawiali na radomskiej wsi. O wojennych przeżyciach nastolatków, kiedy poproszeni przez Leona Barszcza nieśli przez las do sąsiedniej wsi koszyk z liścikami do dziewczyny (ale gdyby spotkali ich Niemcy, liścik mają natychmiast połknąć) lub jak przez szpary w stodole podglądali szkolącą się drużynę Armii Krajowej, którą dowodził Leon. Wzruszała mnie opowieść o marcowej podróży w 1945 r. piętnastoletnich chłopców na Dolny Śląsk, by szukać śladów ojca Kuklińskiego, więźnia niemieckiego obozu. Wyruszyli w podróż wyposażeni w bochenek chleba i połeć słoniny. Wyobrażałam sobie, co czuł Leon Barszcz, kiedy po zakończeniu działań wojennych został aresztowany jako „żołnierz wyklęty”. Być może tamte przeżycia sprawiły, że do końca życia pozostał skryty i małomówny – podkreśla Małgorzata Kupiszewska, prezes Fundacji „Zwycięska Misja”.

Roman Barszcz i mjr Leon Barszcz fot. Weronika Kupiszewska

To mjr. Leonowi Barszczowi Kukliński powierzył swoją najskrytszą tajemnicę. Obaj zrozumieli rozkaz gen. Okulickiego: „Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą”.

– Dziś tj. 29 czerwca 2021 mjr Leon Barszcz obchodzi 99 urodziny. Chciałoby się zakrzyknąć: Dwieście lat Majorze! I żebyś jeszcze długo pozostawał wiernym wykonawcą tego rozkazu! – dodaje Małgorzata Kupiszewska.

fot. Małgorzata Kupiszewska

Mjr Leon Barszcz ps. „Buk” za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 r. został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Specjalne słowo do Jubilata skierował dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Skan listu

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl