fot. Paweł Skraba

Mistrzostwa Europy w Polsce będą ogromnym krokiem w popularyzacji tego sportu

To może być ogromny krok w popularyzacji short tracku – mówi o styczniowych mistrzostwach Europy w Gdańsku Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. A polska gwiazda krótkich torów, Natalia Maliszewska, marzy o walce o medale na swoim lodzie.

Mistrzostwa Europy w short tracku mają odbyć się w dniach 22-24 stycznia w gdańskiej hali Olivia. To jedna z niewielu imprez o tak wysokiej randze, które planowane są w Polsce.

Jesteśmy już po dwóch wizytach przedstawiciela Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej, który jest bardzo zadowolony z tego, co zobaczył w Gdańsku. Na pewno mistrzostwa Europy w dzisiejszej sytuacji są łatwiejsze do zorganizowania niż np. mistrzostwa świata, bo nie wymaga dalekich podróży. W zasadzie, przy odpowiedniej logistyce, każdy zawodnik może dojechać samochodem – mówi Konrad Niedźwiedzki, w przeszłości m.in. medalista olimpijski w łyżwiarstwie szybkim.

Szefowie polskiej federacji chcą wykorzystać styczniową imprezę oraz umiejętności wielkiej gwiazdy światowego short tracku, reprezentantki Polski Natalii Maliszewskiej, do promocji dyscypliny.

Idziemy za ciosem, Natalia pomogła nam zrobić pierwszy osiągając rewelacyjne wyniki i ciągnąc za sobą całą kadrę. Teraz pora na to, by cała Polska mogła to zobaczyć u siebie. Ta impreza może być ogromnym krokiem, jeśli chodzi o popularyzację short tracku w Polsce – mówi Marek Kostecki, wiceprezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego do spraw short tracku.

Natalia Maliszewska nie ukrywa, że liczy, iż mistrzostwa, po raz pierwszy w Polsce, dojdą do skutku. Nie ukrywa, że pełnią szczęścia byłby dla niej występ przed biało-czerwonymi kibicami.

Bardzo chciałabym wystartować u siebie i poczuć publikę, która by tam była. Niestety, dziś wiem, że prawdopodobnie tej publiki nie będzie, bo zawody nie będą mogły się odbyć z publicznością. Ta publiczność każdego niesie. Bez wątpienia te mistrzostwa byłyby niezwykłą promocją naszej dyscypliny. Wiadomo, że to jest niesamowite uczucie móc jeździć na takiej imprezie u siebie – mówi Natalia Maliszewska.

Mistrzostwa Europy w short tracku transmitować będzie wiele europejskich stacji telewizyjnych, m.in. z Niemiec, Holandii, Rosji, czy Włoch, gdzie short track już zdobył wysoką popularność. To z pewnością pomoże, by pokazać w Europie wysoki poziom organizacji.

Jest nam niezmiernie miło, że wielki sport wraca do Gdańska. W dobie pandemii powinniśmy starać się normalnie żyć, a organizacja mistrzostw Europy w olimpijskim sporcie, w którym Polska znaczy coraz więcej, jest tego najlepszym przykładem – napisał w liście do prezesa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafała Tatarucha dyrektor Biura Prezydenta Gdańska do spraw Sportu Adam Korol.

Szefowie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego są przygotowani do organizacji zawodów w nietypowych warunkach.

Chcemy, by zawodnicy zamieszkali w jednym hotelu, który zostanie zamknięty dla gości z zewnątrz. Oczywiście wszyscy przed mistrzostwami zostaną przebadani pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2. Będzie to model tzw. zamkniętej bańki – tłumaczy prezes PZŁS Rafał Tataruch.

Na razie sezon międzynarodowy w short tracku jest zawieszony, a wszystkie imprezy, które były zaplanowane na 2020 rok, łącznie z Pucharem Świata, zostały odwołane.

W tej sytuacji wszyscy najlepsi łyżwiarze z Europy są bardzo spragnieni rywalizacji sportowej i nasze mistrzostwa będą dla nich tak naprawdę pierwszą okazją od długiego czasu do ścigania. Ten fakt sprawia, że mamy nadzieję, iż rywalizacja będzie stała na bardzo wysokim poziomie – dodaje Konrad Niedźwiedzki.

Mistrzostwa Europy w short tracku zaplanowane są w dniach 22-24 stycznia. To kolejna duża łyżwiarska impreza w Polsce. W ostatnich latach Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego organizował m.in. zawody Pucharu Świata oraz mistrzostwa świata juniorów w Tomaszowie Mazowieckim, a już wiadomo, że w 2023 roku w Gdańsku odbędą się mistrzostwa świata juniorów w short tracku.

Biuro Prasowe Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego/Sport.RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl