fot. PAP/Darek Delmanowicz

Minister środowiska zatwierdził statut Polskiego Związku Łowieckiego

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podpisał nowy statut Polskiego Związku Łowieckiego. Jak podkreślił, nowy statut zwiększa transparentność związku. Minister poinformował, że prawdopodobnie w piątek powoła nowego Łowczego Krajowego, a tym samym nowego szefa PZŁ.

Minister wyjaśnił na konferencji towarzyszącej podpisaniu nowego statutu PZŁ, że konieczność opracowania nowego dokumentu wynika z ubiegłorocznej nowelizacji Prawa łowieckiego.

„Statut, jak i ustawa dają znacznie większą transparentność PZŁ, wprowadzają demokratyzację w strukturach związku (…)” – podkreślił Henryk Kowalczyk.

Jak tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, nowy statut PZŁ znosi m.in. rady okręgowe związku, wprowadza tryb wyboru łowczych okręgowych i Łowczego Krajowego. Dodał, że daje też kontrolę „merytoryczną i finansową” Naczelnej Radzie Łowieckiej nad zarządem głównym PZŁ, czego dotychczas nie było.

„Daje bardzo mocne upodmiotowienie wszystkich organów (PZŁ – PAP), możliwość kontroli i transparentność. To, czego brakowało w poprzednich przepisach” – zaznaczył.

Rafał Malec, prezes prezydium Naczelnej Rady Łowieckiej powiedział podczas uroczystości podpisania statutu PZŁ, że jest to pierwszy etap reformy związku, tak by był on „transparentny, był zarządzany nowoczesnymi metodami na miarę XXI wieku”.

Minister środowiska pytany przez dziennikarzy, kiedy powoła nowego Łowczego Krajowego, a tym samym przewodniczącego zarządu głównego PZŁ poinformował, że 28 lutego Naczelna Rada Łowiecka powinna przyjąć uchwałę, w której rekomendować będzie ministrowi trzech kandydatów na to stanowisko. Dodał, że jeżeli tak się stanie, to w piątek powoła nowego Łowczego Krajowego.

23 stycznia br. Polski Związek Łowiecki poinformował, że dotychczasowy Łowczy Krajowy i przewodniczący zarządu głównego związku Piotr Jenoch zrezygnował z pełnienia tych funkcji.

PAP/RIRM

drukuj